Kredi Notu

Kredi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olması Lazım 2020

Kredi notu neden düşer veya nasıl yükselir, finansal geçmişinizin analiz edilmesi sonucu verilen kredi notu bankacılık işlemlerinizde ilk bakılan yerdir. Tüm bankalardaki hesap hareketleriniz incelenerek ortalama alınarak kredi notu hesaplama işlemi gerçekleşiyor.

Kredi notu puanlama 1 ile 1900 puan arasında oluyor. Kredi notu geçmiş ödemelerinize bakılarak gelecekteki ödeme durumunuzun ortaya çıkarılmasıdır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? 2020

Yeni kredi çekme durumunuzda kredi notunuz ödemelerinize göre değişecektir. Ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız kredi notunuz olumlu etkilenecektir. Düzenli ödeme yapamazsanız kredi notunuz düşecektir.

Yeni kredi çekme durumunuzda kredi notu hemen etkilenmez. Kredi notunuz ödemeler incelenerek belirlendiğinden ödemeleri zamanında yapmanız olumlu etki yaratır. Bankaların banka hareketlerine önem verdiğini biliyoruz. Kredi çekip ödemek de finansal bir harekettir. Ve düzenli ödendiğinde kredi notunu olumlu etkiler.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar ve finansal kurumlar kredi notunu kişileri ve kurumları daha çabuk değerlendirmek için kullanıyor. Kredi notu müşterinin borçlarını ödeyip ödemeyeceğini anlamak için kullanılmaktadır. Müşterinin risk durumu belirlenerek kredi verme durumu onaylanıyor. Kredi notu yükseltme bu nedenle önemli hale geliyor. Kredi notu risk durumları belli rakamlarla ifade ediliyor.Kredi notu risk tablosu ;

  • En Riskli: 0-699 puan
  • Orta Riskli: 700-1099 puan
  • Az Riskli: 1100-1499 puan
  • İyi: 1500-1699 puan
  • Çok İyi: 1700 üstü puan

Kredi Notu Risk Raporu Nedir?

0-699 en riskli puandır ve kredi verilmeyen nottur. 1500-1699 ve 1700-1900 puan arası ise kredi verilebilir olarak görülmektedir. Eğer 1100-1499 arası bir kredi notunuz varsa bankalar detaylı inceleme yaparak krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinize bakacaktır.

Gelir durumu, çalışılan kurum, çalışılan bankalar, ödeme planları gibi kriterlere bakarak banka değerlendirme yapılacaktır. Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen şey borç ödeme performansıdır. Geçmiş dönemlerde kredi almış ve ödeme yapmamış iseniz kredi notunuz düşük oluyor.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2020 Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzun yükselmesi için kredi borcunuzu bir süre düzenli olarak ödemeniz gerekiyor. Kredi notunuzun yükselmesi için aldığınız krediyi zamanında ödemeniz gerekiyor. Kredi notu anında yükselip düşen bir rakam değildir.

Borç ve ödeme durumuna göre belirlenmektedir. Yeni kredi çekince kredi notu yükseltmek için ödemeleri zamanında yapmak ve aynı banka ile çalışmak gerekir. Kredi aldığınız bankanın kredi kartı ile ödemelerinizi yaparak kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yeni kredi çektikten sonra ödemelerinizin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Banka hareketleriniz olumlu olursa kredi notunuz yükselecektir.

Benzer Konular

Bir Yorum

  1. Merabalar benim kredi puanım 976 orta riskli görünüyor ödemelerimi düzenli yapıyorum 90000 tl kredi kullanmak istiyorum kaç puana ihtiyacım var teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu