Bankalar

Vadeli Mevduat Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

Vadeli Mevduat, bir kişinin faiz elde etmek amacıyla bankaya para yatırdığı hesap anlamına gelir. Vadeli Mevduat’a para yatıran kişilere de mudi denmektedir. Vadeli mevduat hesabında yatırımcı bankaya para yatırır ve belirli bir faiz oranında anlaşırlar.

Banka da anlaşılan faizi dönem sonunda ödemekle yükümlüdür. Anlaşılan faiz oranı o günkü piyasa koşullarına göre ve mevduat miktarına göre değişebiliyor, yani 10 bin lira mevduatı olan birisi yüzde 10 faiz alırken, 1 milyon lira mevduatı olan birisi yüzde 15 faiz alabiliyor.

Yani sabit bir oran kesinlikle yok. Vadeli mevduat nedir diye soran pek çok yatırımcının aslında mevduat yatırımından çok iyi getiriler elde edilebileceğinden pek haberi yok. Bugünkü yazıda vadeli mevduatın ne olduğundan ve ne kadar kazandırabileceğinden bahsedeceğiz.

Vadeli Mevduat Ne Kadar Kazandırır?

Vadeli mevduat yatırımı kazandırıyor evet, ancak esas dikkat edilmesi gereken konu, mevduat yatırımının reel açıdan getiri sağlamasıdır. Reel getiri enflasyon çıkıldıktan sonra elde edilen getiridir.

 • Yani enflasyon yüzde 10 iken, siz yüzde 15 kazandıysanız, nominal olarak yüzde 15, ancak reel açıdan sadece yüzde 5 kazanmış olursunuz.
 • Reel getiri gerçek getiridir, nominal getiri ise reel getiri ve enflasyon oranının toplamıdır.
 • Mevduattan kazanırsınız ama ne kadar kazanırsınız? Önemli olan konu bu aslında.
 • 100 bin TL’yi bir yıl vadeli mevduata koyarsanız, şu anki faiz oranlarına göre 1 yılda 8 bin lira faiz elde edersiniz.
 • Banka bir yıl sonra hesabınıza 108 bin TL yatırır.

Ama 12 ayın sonunda yıllık enflasyon oranı yüzde 8 ise, reel olarak bir kazanç sağlamamış sadece paranızı korumuş olur, yüzde 8’den az çıktıysa kazanmış, fazla çıktıysa kaybedersiniz, ancak sadece rakamlara baktığınızda her zaman kazanırsınız.

Vadeli Mevduatta Risk Var Mı?

Vadeli mevduat nedir diye soruyorsanız, muhtemelen riskler hakkında bilginiz yok.

 • Nominal açıdan bakıldığında evet, mevduatta risk yok.
 • Ama bakın son bir ayda mevduat ne kadar kazandırmış? Ortalama yüzde 0,7 bir de enflasyona bakın.
 • Enflasyon 0,7’den az ise evet kazanmışsınız demektir.

Vadeli mevduatta reel açıdan kaybetmek dışında hiçbir risk yok, zaten paranız 150 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altında.

Devlet Güvencesi Nedir?

Mevduat yatırımı yapanlara, devlet 150 bin TL’ye kadar güvence veriyor, yani bak bu banka yarın batarsa sana 150 bin TL’ye kadar ödeme yaparım demek oluyor bu.

 • Ayrıca bu güvence her banka için, yani 1,5 milyon TL mevduatı 10 ayrı bankaya 150′ şer bin olarak yatırdığınızda yine devlet güvencesinde oluyor tüm mevduatınız.

Neden Vadeli Mevduat?

Mevduatta risk yoktur, dünyada hiçbir risk almadan para kazandığınız tek yatırım aracı vadeli mevduattır. Eğer bir yerlerde mevduattan yüksek faiz görüyorsanız, o yatırımda risk var demektir.

 • Mesela bono ve tahvil faizleri, mevduattan fazladır, üstüne daha az vergi ödendiği için stopaj avantajı bulunur.
 • Yani bono mevduata göre yüzde 1-2 daha fazla kazandırır, ama devlet güvencesi yoktur.

Bonoyu satın aldığınız banka veya tahvilini aldığınız şirket batarsa tahviliniz de yanar.

Vadeli Mevduat Hesabı Açtırayım Mı?

Ben vadeli mevduat yatırımını pek önermiyorum, çünkü reel açıdan hiçbir kazancınız yok. Üstüne merkez bankası da durmadan faizleri indirip duruyor.

 • Geçen sene faizler yüzde 20’lere kadar çıkmıştı, ancak şu an için kazançsız bir yatırım aracı. Ancak bir yerden toplu para elinize geçerse veya paranız boşta duracaksa, mevduatta durması daha iyidir.

Ancak böyle dediğime bakmayın, dünyada mevduat yatırımı en çok tercih edilen yatırımdır. Kimse risk alacak kadar cesur değildir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu