Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar 2020

Ülkemizde özellikle gençler arasında araba alma isteği çok fazladır. Ülkemizde arabalar üzerindeki vergi, fiyatlandırma politikası mevcut gelir düzeyi ile biraz orantısız biçimde ilerlemektedir.

Bu nedenle birçok kişi araba almadan önce bankaların sunmuş olduğu taşıt kredisi konusunda araştırma yapmaktadır. En uygun faiz oranı ile taşıt kredisi veren bankalar başlıklı yazımızı okuyarak hangi bankadan ne kadar faiz oranı ile kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Taşıt kredisi alabilmek için bankaların sizden sağlamasını istediği bazı şartlar bulunmaktadır. Şartların sağlanıp sağlanmadığını bilmek sizin hangi bankadan kredi çekebileceğiniz konusunda bir fikir sunmaktadır. Bankaların genel olarak kredi vermek için müşterilerinden istediği temel şartları yazımızda listeleyerek şartlara uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Almak için Gerekli Evraklar Nedir?

Taşıt kredisi almak için bankaların müşterilerinden istediği ilk madde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmanızdır.

Sıfır kilometre araçlar ile ikinci el arabaların alımında bazı bankalar yaş sınırı esnekliği gösterse de tüm bankalar 18 yaşından büyük kişilere kredi vermektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin bir diğer şart olarak gelir belge düzeylerini ispatlamaları gerekir.

Taşıt Kredisi Yaş Sınırı Nedir?

Aylık maaş bordrosu ile çekebileceğiniz kredinin tutarı ve vade oranı belirlenmektedir. Ayrıca sigortalı olmakta önemli şartlardan biridir. Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız şart sağlanmış demektir. Lakin bu noktada dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntı ise en az 3 aydır sigorta girişinizin yapılmış olması ve çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Taşıt Kredisi için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bir diğer temel şart ise bir önceki yazımızda değinmiş olduğumuz kredi notu konusunda yeterli puana sahip olmanızdır. Bankalar size kredi vermek için kredi notu puanınızı inceler ve bu konuda kredi verip vermeyeceğini kararlaştırır.

Taşıt Kredisi Kimler Alabilir?

Şimdiye kadar bankaların istediği temel şartları sıraladık. Bu kısımda bankanın uyguladığı özel şartları incelemek gerekirse; çekilen kredi için en uzun vade süresi 60 ay ile sınırlandırılmıştır.

Araba için kredi çektiğiniz zaman taksitlerin tamamı ödeninceye kadar aracınız ipotekli olarak gözükür. Ödeme yapılmadığı zaman bankanın arabaya el koyma hakkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu