Çalışan Emekli

2020 Yılında SSK’lı Bir İşe Giren Kişi Ne Zaman Sağlık Hakkını Kullanabilir?

SSK’sı bulunan bir işe başlayan kişi muayeneye gittiğinde alacağı sağlık hizmetlerinden SSK’lı olarak ne zaman yararlanmaya başlayabilirim? sorusunun detayını bu yazıda öğreneceksiniz.

Uygulanan prosedürlere göre kişi işe başladıktan sonra yaklaşık 1 ayında olmasından itibaren sağlık haklarından faydalanmaya başlayabilmektedir. Eğer kişi işe başlamadan önceki süreçte herhangi bir yakınından annesi ya da babası gibi bir sağlık hizmetlerinden yararlanma süreci bulunuyorsa işe başladıktan sonra hemen bir ayın dolmasını beklemeden yararlanmaya devam edebilir.

SSK Değil de Bağ-kura Sahip Olanlar Nasıl Değerlendirilir?

Bağ-kur olan kişilerin yani bağ-kur üzerinden bir çalışma prensibi olan kişilerin de yine bir ayı dolmasını beklemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu kişilerin 60 günü geçen yani iki ayı geçen prim borçları bulunuyorsa yine bu hizmetten faydalanamaz. Herhangi bir borcunun bulunmaması gerekir. SGK İşe Giriş Ve İşten Çıkış Bildirgesi 2020 Nedir yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bağ-kur olan kişileri işe başlamadan önceki süreçte herhangi bir yakınından dolayı sağlık güvencesi bulunuyorsa bağ-kurun tescil edilmiş olduğu vakitten itibaren yine sağlık hizmetlerini kullanabilir.

Yeşil Kartı Bulunanların Sağlık Haklarından Faydalanma Süreçleri

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarına sağlamış olduğu yeşil kart kişilere ücretsiz olarak Sağlık, Eğitim, barınma ve bunun gibi hizmetlerden faydalanabilmeleri sağlayan bir karttır. Maddi durumu yetersiz yaşamaya elverişsiz bir hayata sahip olan kişiler için tasarlanmış bir karttır. Bu kart 1992 yılı itibariyle resmi olarak vatandaşlara verilmeye başlanmıştır.

Devletin maddi durumu yeterli olmayan vatandaşları için sağlamış olduğu yeşil kart hizmetlerinden faydalanan kişilerin sağlık güvencesinden işe başladıktan sonra faydalanabilmeleri için de yeşil kart tescilinin tamamlanması gerekir.

Bu süreçten itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. GSS adı verdiğimiz genel sağlık sigortası kişilerin herhangi bir şekilde sağlığı ile ilgili bir sorun yaşadıklarında bunun devlet eliyle korunması ve herhangi bir ortamda sağlıklarını tehdit edecek bir unsur ile karşılaşmaları durumunda harcamaları gereken miktarın sigortalandırılması kavramına denir.

Bunun yapılmasındaki amaç da toplumdaki tüm bireyleri eşit hizmet haklarından faydalandırabilmektir. Çok yüksek gelirli ya da çok düşük gelirli kişilerin de aynı seviyeye ulaştırılması için yapılmış bir sistemdir Bu güvencesi bulunan kişi de yine bir ayı beklemek durumundadır. Bir ayın dolması sürecinde yine sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Emekli Sandığı Bulunanların Sigortalılık Süreci

Emeklilik sandığı dediğimiz bu kavram 2016 yılına bakıldığında Maliye Bakanlığına ait bir yerde sonrasındaki süreçte yaklaşık 2006 Mayıs ayının sonrasındaki süreçte tek bir kısımda toplanılacak Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında bir araya gelmiş bir kurumudur. Devlet memuru olarak çalışan kişilerin güvencesidir.

Aslında bu ve emeklilik şartları da emekli sandığı ile şekillenir devletin diğer sigortalılık hizmetleri ile farklı bir yapıda ilerler hem maaş hesaplamaları hem de hizmet döküm belgeleri farklı bir şekilde hesaba dökülmektedir. 2020 Yılı İşten Ayrılan Kişi Kanunlarda Belirtilen Kıdem Tazminatını Alabilir mi adlı yazımızı görüntülemek için tıkla.

Kişinin sigortalılık süreci Emekli Sandığı kapsamında ilerliyorsa bu kişinin sağlık adına işlemleri hemen başlatılabilir ve faydalanabilir 30 gün beklemesi yani bir ay süresini durması gerekmez.

 • Kişinin genel sağlık sigortası bağ-kur sigortası kapsamında ise ve herhangi bir borcu bulunuyorsa sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

Kişinin 4B sigortalılık süreci kapsamında aktif olarak bağ-kur ya da GSS herhangi bir borcunun bulunmaması işe başladıktan sonra bir ayın dolumundan itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmasına engel değildir. SSK’lı bir işse eğer bu bu şekilde değerlendirilir.

Genel Sağlık Sigortası borcu bulunması da yine SSK’lı bir işe başlaması ile engel teşkil etmez kişi SSK’lı bir işe başladıktan sonra Bağkurdan ya da GSS den bir güvencesi varsa bunun bu hizmetlerin durdurulmasını için gerekli yerlere başvuruda bulunması da gerekir. Ev Hanımlarına 60.000 TL Anında Hibe Kredi 2020 yazımızı buradan görüntüleyebilirsiniz.

TC Kimlik Numarası ile Beraber Sigorta Bilgilerini Sorgulama

Kişilerin bulundukları yerden online olarak hizmet alabilmelerini daha da yaygın olduğu bir dönemde TC kimlik numarası sahibi olarak kişi SSK ya da SGK üzerinden herhangi bir sigortalılık durumunu sorgulaya bilmektedir.

Özellikle kişilerin devlet tarafından verilmiş kişiselleştirilmiş e-devlet hesapları üzerinden SSK döküm belgelerini rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Herhangi bir farklı belge gerektirmeden sadece TC kimlik numarası ile beraber bu sorgulama yapılabilmektedir.

 • Normal şartlarda kişinin e-devlet sistemine giriş yapabilmesi için bir şifre alması gerekir.
 • Bu Türkiye’de yaşayan her Türk vatandaşının sahip olduğu kendisine özel şifresidir.
 • Alınan ilk şifre ile beraber sonrasında şifre değişiminin yine kendine özel hale getirebilir.
 • Genellikle bu PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bir başka yolu da vardır.
 • Bu da PTT şubelerine gitmeden e-devlet sistemi üzerinden şifresiz giriş yapıldıktan sonra ayarlardan şifreyi yeni şifre kaydı girişi yapılabilmektedir.
 • Bu şifre bu şekilde unutulduğu takdirde değiştirilebilir.

İşte bizler de bu yazımızda SSK, SGK, Bağ-kur ve emekliliğe dair herhangi bir bilgiye e- devletten sadece TC numaranızı girerek şifre girmeden nasıl giriş yapılacağına dair bilgi vereceğiz.

Bunun için yapılması gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle kişinin internetin olduğu bir ortamdan tarayıcıya Turkiye.gov.tr adresini yazarak giriş yapmalıdır.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra e-devlet sitesi üzerinden TC kimlik numarası ve şifresi istenmektedir. Doğru bilgiler ile sisteme giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan sayfadaki kutucuğa SSK ya da SGK bilgileriniz hakkında sorgulama şeklinde yazdığınızda bilgiler size gelecektir.
 • Kişinin SSK hizmetlerine dair herhangi bir dökümana ulaşabilmesi için TC kimlik numarasını kullanarak sadece e-devlet üzerinden sisteme giriş yapıp bu bilgileri de elde edebilir bunun için kişinin PTT’ye giderek bir e-devlet şifresi edilmesi gerekmez öncelikli olarak ilk yöntem;
 • İnternet bankacılığı yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişi internet bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini seçerek e-devlet’e giriş yapabilir.

İkinci seçenekte elektronik imza seçeneğidir. Bu da kişinin telefonuna yüklediği ve bilgisayarına yüklediği bir program üzerinden kendisini tanımlaması ile rahatlıkla e-devlet’e giriş çıkışlarını gerçekleştirebilmesini sağlar.

Mobil imza yöntemi vardır. Bu yöntemde kişinin sadece telefon numarasının var olmasıyla ve de TC numarasını girerek e-devlet’e giriş yapmasını sağlayan bir yöntemdir. 2020 Yılında Malulen Emekli Nasıl Olunur? Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? Detaylarıyla emeklilik yazımıza göz atmak için tıkla.

Bunun içinde bankacılık faaliyetleri için telefon numarası başvurusu yapması gerekmektedir.

Bu aşamada e-devlet sistemine girilebilecek olan bazı bankalar vardır. Bunlara baktığımızda;

 • Akbank, Halkbank, ING Bank, Denizbank şube ve Finansbank, Garanti Bankası, Teb, Şekerbank, Odeabank, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası, Halkbank, Kuveyt Türk gibi bankalar hizmet vermektedir.

Kişi E – Devletine giriş yaptıktan sonra 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü belgelerini girmiş olduğu dökümanlar kısmındaki boşluğa yazarak elde edebilir ve görüntüleyebilir. Ayrıca kişi bu sistem sayesinde emeklilik bilgilerine dair herhangi bir bilgiyi de elde edebilmektedir.

Kişinin 4A sigortalılık bilgilerini şifre girmesi gerekmeden sadece TC numarası ile giriş yapabilmesi oldukça kolay hale getirilmiştir ve vatandaşlar bu sayede rahatlıkla emeklilik bilgilerine dair bilgileri ya da SSK döküm bilgilerini de öğrenebilir.

Öğrenebileceği bilgilerden bir kaçı şu şekildedir:

 • Kişinin yatırılmış olduğu eksik bir prim ödeme gün sayısı
 • Ne zaman emekli olacağı ve çıkan sayfa üzerinde emeklilik bilgileri
 • Malulen emekli olmuşsa emekliliğe dair herhangi bir borcu ya da kazancı varsa buna dair bilgiler de burada gözükmektedir.
 • Emeklilik prim gün sayısı da yine burada gözükür.
 • Emeklilik aylığı
 • Emeklilik aylığı hesaplama ve kesintiler
 • Eğer bir yapılandırması varsa buna dair borç bilgileri
 • Emeklilik kaydı

Daha fazla yazılara göz atmak için tıkla.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu