Devlet Destekleri

SSK Rapor Parası 2020 Hesaplama ve Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin iş göremezlik ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle raporlu oldukları sürede maddi kayba uğramamaları için kendilerine kurum tarafından rapor parası verilir. Bu ödeme çalışan hakları ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olup alınabilmesi için bazı koşulların sağlanıyor olması gerekir. Rapor parası için geçici iş göremezlik durumunun bulunması şartı aranır.

Bu durum iş kazası, doğum ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı sigortalı çalışan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine yetki verilmiş hekim ya da sağlık kuruluşlarından alınan raporda yazan dinlenme süresi boyunca geçici süreyle çalışamaması olarak ifade edilir. Alınan bu belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan işe gidilemeyen süre karşılığında alınan ödeme rapor parası olarak bilinir.  

Rapor Parası Hangi Durumlarda Alınabilir?

Rapor parasının alınabileceği durumlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıkça ifade edilmiştir. Bunlar arasında ilk sırada meslek hastalığı ya da iş kazası yaşayan kişiler yer almaktadır. Bunun karşılığında yapılacak ödeme raporun ilk gününden itibaren hesaplanıp ödenir. Fakat sigortalı çalışan kişi işveren tarafından verilen tedavi önerisini kabul etmemişse ya da bilerek ve isteyerek yaralanmışsa bu durumda ödemeler hesaplanan tutarın yarışı olacak şekilde yapılır.

Rapor parasının alınabilmesi için yaşanan hastalığın iki günden uzun olması gerekir. Kadınlar için rapor parası verileceğinde doğum durumu da dikkate alınmış olup doğum iznine çıkan kadınlar da bu ödemeyi alma hakkına sahiptir. Buna göre tekli doğumlar için on altı hafta, çoğul doğumlar için ise on sekiz hafta rapor alınabilir.

Rapor Parası Başvurusu 2020

Yaşanan sağlık probleminin belgelenebilir olması rapor parası başvuru işlemleri arasında ilk sırada yer alır. Bunun için tam teşekküllü olan bir hastaneden rapor alınmalı ve bu rapor Sağlık Bakanlığı Medula sistemi aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir.

Hastalık ya da diğer sebeplerle alınan raporun mutlaka işveren iletilmesi gerekir. Raporu alan işveren SGK tarafından verilen beş günlük süre içerisinde raporu e rapor sistemine işlemelidir. Eğer bu beş günlük süre içinde kayıt işlemi yapılmazsa işverene ceza verilir.

Rapor iletildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemesi için gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığını incelemeye alır. Yapılan inceleme olumlu sonuçlanırsa rapor parası tutarı hesaplanır ve bu hesaplanan tutar SGK tarafından ilgili kişiye ödenir.  

Rapor Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Rapor parası başvuru koşulları alınan raporun uzman bir doktor tarafından onaylanıp onaylanmamasına bağlıdır. Raporun onaylanabilmesi ve ödemenin yapılabilmesi için geçici iş göremezlik haline sebep olan hastalıklardan birinin yaşanmış olması şartı aranır.

Rapor parası alabilmek için başvuru tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az doksan gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekir. Gün eksikliği durumunda ödeme alınabilmesi söz konusu değildir.

Rapor parasına başvuru yapacak kişi Bağ Kur kapsamında ise ödenmemiş prim borcu bulunmamalıdır. Bunun yanı sıra hastalar yatarak tedavi gördüklerini ifade eden sağlık raporu almalıdır. Fakat bu durum doğum nedeniyle alınacak geçici iş göremezlik raporlarını kapsamamaktadır.  

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplaması yapılırken pek çok detay göz önünde bulundurulur. Bunun için öncelikle ilgili sigortalı kişinin son üç ay içinde aldığı brüt maaş tutarı ve rapor sebebinin iş kazasından olup olmadığı bilinmelidir. Bunun yanı sıra tedavinin ayakta mı yoksa yatarak mı yapıldığı, raporun kaç gün için verildiği de hesaplama açısından önem taşır.

Rapor parası tutarı hesaplanırken üç aylık brüt ücret bu süredeki çalışılan gün sayısına bölünür ve elde edilen sonuç brüt maaşı ifade eder. Ayakta tedavi gören hastalar elde edilen brüt ücretin üçte ikisini günlük olarak alacaktır. Tutarın yarısı ise yatarak tedavi gören hastalara günlük ödenecek tutardır.

Rapor Parası Ne Kadar?

Rapor parasının toplam miktarını hesaplamak için elde edilen brüt ücret ile raporda yazan gün sayısı çarpılır. Raporun kaç günlük olduğu hesaplanırken buna neden olan sebep önemlidir. Yani rapor sebebi iş kazası ise bu kişilere raporda yazan tam gün sayısı üzerinden ödeme yapılır. Diğer nedenlerden ötürü rapor parası alacaklar ise raporda yer alan gün sayısının iki eksiği şeklide ödeme alabilir.  

Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulama işlemleri için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında telefonla, internet sitesi üzerinde, e devlet aracılığıyla ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sorgulama yer almaktadır. İnternet sitesi üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri için https://www.alo170.gov.tr internet adresi kullanılır. Siteye girildiğinde online işlemler kısmından ihtiyaç duyulan bilgilere kolayca ulaşılabilir.

Rapor parası sorgulamak için diğer bir alternatif de telefonla sorgulamadır. Bunun için Alo 170 hattı aranır. SGK’ya gidilerek ya da arama şeklinde yapılacak sorgulamalar için gerekli irtibat bilgileri kurumun internet sitesi üzerinde yer alır.

E Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

E devlet üzerinden rapor parası sorgulaması yapabilmek için öncelikle e devlet platformu açılır. Sistemde aktif yer alabilmek için giriş yapılması gerekir. Giriş esnasında ilgili kişinin TC kimlik numarası ve daha önce almış olduğu e devlet şifresi kullanılır. Eğer şifre alınmadıysa en yakın PTT şubesine gidilerek kapalı zarfta olacak şekilde şifre temin edilebilir.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra e hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girilir. Eğer bunda zorluk çekiliyorsa üst kısımda yer alan arama kısmına doğrudan kurumun ismi yazılarak da arama yapılabilir. Kurum sayfası açıldıktan sonra orada yer alan 4A/4B iş göremezlik ödemesi seçeneğine tıklanır ve kişinin durumuyla ilgili bilgiler ekrana yansır.

Telefonla Rapor Parası Sorgulama

Telefonla rapor parası sorgulama işlemleri Alo 170 hattı aranarak yapılır. Bu hat Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan resmi bir numaradır. İlgili numara aracılığıyla rapor parası sorgulamaya ek olarak sigortalıların çalışma hayatı ve sigorta durumları ile ilgili merak ettikleri tüm bilgilere ulaşılabilir. Rapor parası sorgulama sonuçları telefonda yer alan görevli tarafından kimlik bilgileri ibrazı karşılığında kişiye iletilmektedir.

2020 Rapor Parası Miktarı

Ayakta tedavi gören hastalar için 2020 rapor parası tutarı günlük en az 65,40 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bu tutar yatarak tedavi gören hastalarda ise 49,05 TL’dir. Bir aylık süreyi hastanede istirahat ederek geçirenler için ise 1373 Türk lirası ödeme yapılır. Ayakta tedavi görenlerde bu tutar aylık en az 1831 Türk lirası olmaktadır. Eğer iş kazası nedeniyle rapor parası alınacaksa yatakta tedavi durumunda minimum 1451 TL maksimum ise 1962 TL ödeme alınır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası yatma süresi başvurunun tamamlanması ile başlamaktadır. Başvurunun akabinde değerlendirme süreci olup onay verildiği takdirde ilgili kişi ödeme almaya hak kazanmaktadır. Başvurunun değerlendirilmesi ve paranın hesaba yatırılması yaklaşık on beş günlük süreyi kapsamaktadır.

Para otomatik olarak maaş hesabına yatmamakta olup ödemenin alınabilmesi için PTT ya da anlaşmalı bankalar kullanılır. Eğer ödemeyi alacak kişi parayı kendi maaş hesabına almak istiyorsa bu durumu işverene bildirmesi gerekir. Para yattıktan sonra iki ay boyunca PTT hesabından çekilemezse devlet tarafından geri alınmaktadır.

İlgili Makaleler

SORU - CEVAP

 "SSK Rapor Parası 2020 Hesaplama ve Sorgulama" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı