Çalışan Emekli

SGK Emekli İkramiyesi ve Kesintileri 2020

Geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili yer alan haberlere göre emekli bayram ikramiyelerinin kaldıracağı ifade edilmişti. Emekliler arasında büyük yankı uyandıran bu durum olumsuz düşüncelere yol açmıştır. Fakat ksıa süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar göre bu emekli bayram ikramiyelerin kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilmiştir.

Emeklilere bayram öncesinde verilen ikramiyelere devam edileceği ve bunun aksi yönünde çalışma yapılmadığı belirtilmiştir. Bu sayede emekli maaşı alanlar SGK tarafından belirlenen tarihte ve tutarlarda ikramiye alabilecektir.

Bununla ilgili detaylı bilgi ikramiye dönemlerinde de yetkili kişiler tarafından yapılacaktır. İkramiye alma hakkı bulunan kişilerin açıklamaları takipte kalması tavsiye edilir.

SGK Emeklilere Bayram İkramiyesi Haberi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan tasarruf tedbirleri neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu da bununa ilgili yeni düzenlemeler yapmaktadır. Çeşitli basın ve yayın organlarında yapılan haberlere göre SGK’nın hem ramazan hem de kurban bayramında verdiği ikramiyenin kaldırılarak bu konuda kurumun tasarrufa gideceği belirtilmişti.

İkramiyenin yanı sıra emeklilere her ay ödenen maaşlardan da yüzde beş oranında kesinti yapılacağı haberleri yayılmış olup kız çocuklarına babalarından maaş verilmesi konusunda çalışmaların yapıldığı ifade edilmişti. Ancak bu haberleri ortaya çıkmasıyla birlikte SGK’nın emeklilere bayram ikramiyesi vermeye devam edeceği, maaşlardan belirtildiği gibi kesintilerin yapılmayacağı ve bu tür haberlerin asılsız olduğu açıklanmıştır.

SGK Emekli Maaşı Bayram İkramiyesi

SGK tarafından verilen bayram ikramiyesi her yıl ramazan ve kurban bayramı öncesinde verilmekte olup emekliler ile kurumdan mevzuata göre aylık ve gelir alan hak sahiplerine yapılan ödemedir. İkramiyelerin tam olarak hangi tarihlerde yatacağı bayram öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanır. İkramiyeyi alabilmek için herhangi bir başvuru yapmaya gerek yoktur. Emekli maaşı bayram ikramiyesi başvuru olmadan doğrudan ilgili banka maaş hesabına yatmaktadır.

Kimler Emekli Bayram İkramiyesi Alabilir?

Bayram ikramiyesi alacak kişiler içerisinde ilk sırada emekli aylığı alanlar yer almaktadır. Bunlara ek olarak vazife malullüğü aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, malullük aylığı, ölüm geliri ve sürekli iş göremezlik geliri alanlar da ikramiye ödenecek kişiler arasında yer alır.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinden aylık verilen gaziler, şehit yakınları, güvenlik korucuları, muharip gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve bu kişilerin hak sahipleri, şampiyon sporcular da ikramiye almaya hakkı bulunan kişiler olarak ifade edilir. Bu kişilerin ikramiyeleri için ekstra bir belge teslimi ya da başvuru yapmalarına gerek yoktur, ilgili tarih geldiğinde ikramiye tutarı hesaba yatmaktadır.

SGK Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl verilen bayram ikramiyesi 2020 yılı için de bayramlardan önce verilecektir. Kurum tarafından açıklanan tarihlere göre ramazan bayramı emekli ikramiyesi 18 ile 22 Mayıs tarihleri arasında hesaba yatırılacaktır. 24 Mayıs bayramın arife günü olduğundan bu ikramiyeyle bayram öncesi ihtiyaçların giderilmesi hedeflenir.

2020 Kurban Bayramı İkramiyesi 

Tarihleri de açıklanmış olup ödemeler 27 ile 30 Temmuz arasında yapılacaktır. Bu yıl kurban bayramı 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında kutlanacağından aylık alan vatandaşlar ödemelerine bayram öncesi sahip olabilecektir. Bu tarihler ile ilgili gerekli net açıklamalar sürenin yaklaşmasıyla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacaktır.

SGK Bayram İkramiyesi Ne Kadardır?

Her yıl ramazan ve kurban bayramları öncesinde belirlenen bir tarihte ödenen bayram ikramiyesi tutarı ve tarihleriyle merak konusu olmaktadır. Buna göre ikramiye olarak aylık alan kişilere her bayram 1000 Türk lirası ödeme yapılmaktadır. Ancak bu tutarın değişip değişmeyeceği her yıl olduğu gibi bu yıl da tartışma konusu olmuştur. Tarihin yakınlaşmasıyla birlikte kurumdan bununla ilgili net bir açıklama yapması beklenmektedir.

Çift Maaş Alanların Bayram İkramiyesi Neye Göre Hesaplanır?

Çift maaş yani birden fazla dosya üzerinden aylık ya da gelir elde edenlerin bayram ikramiyesi hesaplaması yapılırken en fazla ödemeye imkan veren dosya esas alınır. Buna göre çift maaş alanların bayram ikramiyesi hesaplamaların hem yetim aylığı hem de emekli maaşı söz konusu ise bunlardan hangisi yüksekse ona göre hesaplama yapılır.

Emekli ya da hak sahibi vefat ederse bu durumda bayram ikramiyesi ödemeleri ölen kişinin varislerine olacak şekilde yapılır. Böylece kurum yaşanabilecek tüm mağduriyetlere karşı önlem almış olmaktadır.

Yetim Ve Dul Aylıklarına Bayram İkramiyesi Ödemesi

Dul ya da yetim aylıklarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılırken vefat eden ve gelir ya da aylık almakta olan sigortalının hak sahiplerinin hisseleri oranları göz önünde bulundurulur. Buna göre eşin vefat etmesi durumunda eşin hisse oranı yüzde elli, çocukların hisse oranı ise yüzde 25 şeklindedir.

Buna göre hisse oranı göz önünde bulundurularak hesaplama yapıldığında 1000 TL bayram ikramiyesinden hisse oranı kapsamında eş 500 TL yetim çocuk ise 250 TL ödeme alacaktır. Bu ödemede esas olan nokta hak sahiplerinin hisseleri oranıdır.

Sürekli İş Görmezlik Geliri Alanların Bayram İkramiyesi

Sürekli iş görmezlik geliri alabilmek için kişinin meslek hastalığı ya da iş kazası olması gibi şartlar aranır. Bunun sonucunda aylık gelir almakta olan kişiler de bayram ikramiyesi ödenenler arasında yer almaktadır. Bu hak sahiplerinin ödemeleri iş göremezlik derecesi göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Buna göre meslekte geçirdiği kazadan dolayı kayıp oranı yüzde 25 olan kişiler için 1000 Türk Lirası bayram ikramiyesi üzerinden ödeme yapılırken yine %25 oranı esas alınır. Dolayısıyla ilgili kişiye yapılacak ödeme 250 Türk lirası olarak belirlenir. Ödenecek olan bayram ikramiyeleri kesinti işlemlerine tabii tutulmadan hak sahiplerinin hesabına yatırılmaktadır.

SGK Bayram İkramiyesi Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyesi genellikle emeklilere veriliyormuş gibi düşünülse de bu ikramiyeyi alan başka hak sahipleri de vardır. Tüm ikramiye ödemeleri banka üzerinden yapılmaktadır. Ancak alınacak banka kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ödenecek olan SGK bayram ikramiyesi sorgulama işlemleri maaşın alındığı banka aracılığıyla yapılabilir.

İlgili banka şubesinden, ATM noktalarından ya da internet şubesi üzerinden ilgili ikramiye ödemesinin yatıp yatmadığını kontrol etmek mümkündür. Bu sorgulama işlemleri için bankanın cep şubesi hizmetinden de yararlanılarak cep telefonu üzerinden de ikramiye kontrol edilebilir. Bu sorgulamanın amacına ulaşması için kurum tarafından belirtilen ödeme tarihlerinin gelmiş olması gerekir.

Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödemesi

2020 yılına gelene kadar toplam dört kere yapılan emekli bayram ikramiyesi ödemesi bu yıl da aksatılmadan verilecektir. Toplada iki bin lira olan bu tutar öncesinde emekliler promosyon ödemesi alabilirler. Bu promosyon ödemesi emeklilerin maaşlarını bankalar arasında taşımaları karşılığında verilmektedir.

Yapılan promosyon ödemelerine genel olarak bakıldığında bu tutarlar ek ödemelerle birlikte 2500 Türk lirasına kadar çıkabilmektedir. Böylece alınan toplam tutar daha da artmış olacaktır.

Bu ödemeler için şubat ayında Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Bankalar birliği bir araya gelmekte ve promosyon ödemeleri mart ayı itibariyle alınabilmektedir. Bununla ilgili daha detaylı bilgiye bankaların internet sitesi üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından da ulaşmak mümkün olacaktır.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu