Çalışan EmekliDevlet Destekleri

SGK 2020 Cenaze Ölüm Yardımı Ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu çeyiz parası ve cenaze yardımı insanların zor zamanlarında ihtiyaç duydukları ve son derece faydalı yardımları kapsamaktadır. Buna göre cenaze yardımı SGK tarafından sigortalı çalışanların yakınlarına verilir ve bunun için vefat eden kişinin birinci derecede yakını olmak gerekir.

Bunun yanı sıra vefat eden kişini ölmeden önce beyan ettiği kişiler de ölüm yardımı alma hakkına sahiptir. Eğer herhangi bir beyan söz konusu değilse bu durumda kişinin eşi ve çocukları bu cenaze yardımını alabilirler. Vefat edenin arkasında herhangi bir eş ya da çocuk yok ise bu durumda ödeme en yakın akrabalarına olacak şekilde yapılabilir.

Cenaze Ölüm Yardımı Alma Aşamaları Nelerdir?

SGK tarafından verilen cenaze yardımı alma aşamaları veraset ilamı ile başlar. Bunun için verilecek olan örnekte tasdik olması zorunlu tutulmuştur. Ölen kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalı, bunun aslı ile fotokopisi yer almalıdır. Belge hazırlandıktan sonra eksiksiz şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmelidir. Bunun ardından geride kalan varislerin başvuru yapmaları gerekir.

Ödeme için ölen kişiye dair masrafların kim tarafından karşılandığı belgelenebilir olmalıdır. Bu belge muhtar tarafından onaylanmalıdır. Bu durum alınan belgenin geçerliliği açısından önem taşımaktadır. Belgelerin tamamlanmasıyla birlikte cenaze yardımı başvurusu yapılarak ödeme alınabilir.

2020 Cenaze Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

2020 cenaze yardımı tutarı vefat eden sigortalının sigorta türüne göre farklılık göstermektedir. Devlet memurları için ödenecek cenaze yardımları 2200 Türk lirası iken ölen kişi Bağ-kur ya da SSK kapsamında ise bu tutar 715 Türk lirası olarak hesaplanır.

Bu tutarlara sahip olabilmek için vefat eden kişinin ve yakınlarının gerekli koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Belirlenen miktarlar enflasyon oranına göre belirlendiğinde yapılacak yardımın miktarı değişiklik gösterebilir. Bunlarla ilgili en net bilgiye Sosyal Güvenlik Kurumu irtibat bilgileri aracılığıyla ulaşılabilir.

Cenaze Yardımı Ve Özellikleri

Cenaze ödeneği alınabilmesi için emekli olan kişinin vefat etmesi gerekir. Eğer sigortalı olarak çalışan kişi vefat ederse bu durumda cenaze yardımı kişinin yakınlarına yapılabilir. Bu ödenek yaşlılık aylığı ile birlikte alınabilmektedir. Sigortalı olan kişi işten ayrılmışsa ve bunun üzerinden geçen süre bir yılı doldurmadıysa bu halde vefat eden kişinin ailesine cenaze yardımı yapılabilir.

Yardımı alabilmek için cenaze yardımı zamanaşımı süresi vardır. Bu süre beş yıl olarak belirlenmiş olup vefat eden kişinin yakınlarının beş yıl içerisinde SGK’ya başvuru yapıp yardım alabilme hakları vardır. Bu tarih vefat belgesinde yazan tarihe göre belirlenir.

Cenaze Yardımı Başvuru Koşulları

Cenaze yardımı başvuru koşulları SGK internet sitesinde detaylı şekilde ifade edilir. Bu yardımın alınabilmesi için vefat eden kişinin SGK kapsamında gelire sahip olması ya da emekli olması gerekir. Dolayısıyla ölüm parası alabilmek için emeklilik şartı aranmamaktadır. Burada temel düşünce kişinin kendi sigortasından aylığa sahip olmasıdır.

SGK tarafından yapılan yardımın alınabilmesi için kişi ölmeden önce en az 360 gün prim ödemiş olmalıdır. Bu takdirde ölen kişinin yakınları cenaze yardımı başvurusu yapabilir. Hak sahiplerinin bu yardımdan yararlanabilmeleri için yetim ya da dul aylığı almamaları gerekir. Eğer bu kişiler SGK kaynaklı herhangi bir gelir alıyorsa bu durumda cenaze yardımı alabilmeleri söz konusu değildir.

Cenaze Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler

Cenaze yardımı başvurusunda istenen belgeler arasında ölüm başvuru formu yer alır. Bu form eksiksiz şekilde doldurulmalı ve muhtarlık onaylı olmalıdır. Vefat durumunu belgelendirmek adına vefat belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir. Bunlara ek olarak başvuruda cenaze yardımı için başvuru yapacak olan kişinin TC nüfus cüzdanı fotokopisi de istenmektedir. Bu belgeler gerçeğe uygun şekilde hazırlanıp ibraz edilmelidir.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Çeyiz parası alacak kişiler mutlaka daha önce evlenmemiş olmalıdır. Burada önemli olan kriter parayı alan kişinin yetim maaşı alıyor olmasıdır. Yetim maaşı çeyiz parasının ana koşulu olarak kabul edilmekte olup bunu almayan kişiler için yardım yapılmamaktadır. Eğer kadın daha önce evlilik yapmışsa çeyiz parası alması söz konusu değildir. Bunların yanı sıra çeyiz parası yardımı sadece kızlar için yapılmakta olup erkekler bu yardımdan yararlanamaz.

devlet destekli evlilik kredisi çeyiz parası şartları

Çeyiz Parasına Başvuru Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvuruları resmi nikahın ardından yapılır. Başvuru esnasında evlilik cüzdanı ibraz edilmekte olup bu amaçla kişi evliliğin ardından başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir. Yapılan başvuruyla birlikte ne kadar para yardımı yapılacağı hesaplanır.

Çeyiz Parası Almak İçin Gerekli Belgeler

Çeyiz parası almak için gerekli belgeler çok fazla değildir. Buna göre nüfus kütüğünü belgeleyici nitelikte olan evrak, başvuru yapan kişinin evlilik cüzdanı ve TC nüfus cüzdanı başvuru için yeterli olmaktadır. Eğer bu belgelerde eksik olursa çeyiz parası yardımı alınması söz konusu değildir. Dolayısıyla yardım almayı düşünen kişilerin koşullar ve belgeler hakkında bilgi sahibi olmalarında yarar vardır.

Çeyiz Parasında Zamanaşımı Süresi Var Mı?

Çeyiz parasında zamanaşımı tıpkı cenaze yardımında olduğu gibi beş yıl olarak belirlenmiştir. Buna göre nikah yapan kişinin bundan sonraki beş yıl içerisinde çeyiz yardımı için başvuruda bulunması gerekir. Eğer beş yıl içerisinde buna dair herhangi bir talep yapılmamışsa bu durumda hak ortadan kalkmaktadır. Kişinin çocuğunun olması çeyiz parasına engel bir durum değildir. Ne olursa olsun bu süre içerisinde yardım başvurusu yapılabilir.

Çeyiz Parası Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulaması pek çok SGK hizmetinde olduğu gibi bunda da e devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Sorgulama için PTT aracılığıyla alınan e devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme girilir. Girildikten sonra kurumlar ya da hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açılır ve burada çeyiz parası başvurusu kısmına tıklanarak başvurunun durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu sorgulama işlemi cenaze yardımı için de geçerlidir. Yağılan başvuru onaylandığı takdirde kurum tarafından verilecek destek ödemeleri en yakın PTT şubesine gidilerek teslim alınabilir.

Çeyiz ve Yetim Parası Birlikte Alınır Mı?

Çeyiz parası ve yetim parası birlikte alınır mı sorusunun yanıtı çok sayıda insan tarafından merak edilmektedir. Buna göre çeyiz parası alan kişi boşandığında yetim parası almaya devam edebilmektedir. Ancak yetim parası alabilmek için çeyiz parası ile arasında iki yıl süre geçmiş olması gerekir. Bunun nedeni ise iki yıllık yetim parasının çeyiz parası ile eşdeğer olmasıdır. Yirmi dört aylık yetim parası peşin olarak alınmış gibi olan çeyiz parası sadece ilk evliliğe mahsus olarak verilir.

Çeyiz Parası Alma Şartları

Çeyiz parası alma koşulları içerisinde ilk evlilik ve resmi nikah olması büyük öneme sahiptir. Bu noktada dini nikah veya çiftlerin birlikte yaşadığına dair kanıt olması çeyiz yardımı alınabilmesi için yeterli değildir. Bununla ilgili tüm başvurular kadının sorumluluğunda olup kadın kendine ait belgelerle birlikte başvuru yapabilir.

Kadının yerine başka birinin çeyiz parasına başvurusu ne durumda olursa olsun mümkün değildir. Belgeler başka birinde olsa bile başvurunun kadın tarafından yapılması gerekir. Yardım ödemesi sadece bu şekilde gerçekleşebilir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu