Bankalar

Risksiz Yatırım Araçları 2020

Yatırım araçları, genel olarak risk seviyelerine göre ayrılıyor. Birikim sahibi her yatırımcı, yatırım yaparken elde etmek istediği getiriye göre bir yatırım aracı seçip o yatırım aracına yatırım yapmaya başlayabiliyor. Tabi her yatırım aracına yatırım yapmaya başlamadan önce, risklerin çok iyi analiz edilmesi ve daha sonra yatırım yapmaya geçilmesi gerekiyor.

Risksiz yatırım araçları dışındaki diğer yatırım araçları, her zaman için sıradan insanları kanser edecek seviyede yormuştur. Eğer uzmanlık alanınız ekonomi değilse, bu karmaşık problemleri anlamanız pek mümkün değil.

Bu nedenle çoğu kişi, günü zararsız kapatmak ve yatağa huzurla stressiz bir şekilde girebilmek için, risksiz yatırım araçları seçer ve onlara yatırım yapar. Peki nedir bu risksiz yatırım araçları? Risksiz yatırım araçlarına nasıl yatırım yapılır?

Risksiz Yatırım Aracı Nedir?

Risksiz yatırım araçları, kazanmak için herhangi bir riskin alınması gerekmeyen, getirisi önceden belli olan yatırım araçlarıdır. Mesela bugün borsada bir hisse senedi alsanız veya bir miktar altın, 2 sene sonra hangi fiyattan satacağınızı kesinlikle tahmin bile edemezsiniz.

Ancak, risksiz yatırım araçları kesinlikle böyle değildir, getirisi önceden belli olduğu için bu gece bile ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Elbette risk olmadığından dolayı getiriler diğer yatırım araçlarına göre hayli düşük. Peki risksiz yatırım araçları nelerdir?

Vadeli Mevduat

En risksiz yatırım aracıdır. Vadeli mevduatta kesinlikle her türlü riskten korunursunuz ve para kazanmak için herhangi bir risk almanız gerekmez. Vadeli mevduatta paranız 150 bin liraya kadar devlet güvencesindedir.

Yani banka batsa bile, devlet size paranızı ödeyeceğine dair bir garanti veriyor. Her şeyden önemlisi ise, faiz oranları. Vadeli mevduatta, yatırımcı bankaya para yatırır ve bankada bu parayı daha yüksek bir faiz oranıyla başkalarına kredi olarak satar.

Yıl sonunda borçlu kişi, bankaya parasını öder. Banka, para yatıran mudiye söz verdiği tutarı ve anaparasını öder ve kalan parayı kendi hanesine kar olarak yazar.

Bono ve Tahvil

6 ayda bir kupon ödemeleri olduğu için, yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından birisidir.

  • Bugün 100 bin TL’ye bir tahvil aldığınızda, size 6 ayda bir faiz ödemesi yapılıyor.
  • Tahvilin vadesi dolduğunda ise anaparanız olduğu şekilde geri ödeniyor.
  • Ahmet, 100 bin TL ödeyerek yıllık yüzde 10 faizli bir tahvil satın aldı. Tahvili satın aldıktan 6 ay sonra, %5 faiz tahakkuk edecek ve 5 bin TL faiz ödemesi alacak.
  • Tahvilin vadesi dolana kadar her 6 ayda bir 5 bin lira faiz almaya devam edecek.

Risksiz Sabit Getirili Yatırım Fonları

En çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de herhangi bir risk almanız gerek kalmayan, risksiz sabit getirili yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonları, para piyasası, özel sektör tahvili, borçlanma araçları gibi fonlardır.

Bu yatırım fonları sürekli olarak mevduat faizinden daha yüksek getiri sağladığı için çokça tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Bir miktar da olsa risk bulunur. Ancak 2 yıllık vadede, mevduat faizine göre yüzde 3-6 oranında daha yüksek getiri sağlayabilir.

Dikkat

Mevduat faizi, bir kişinin çalışmadan herhangi bir risk almadan elde edebileceği en yüksek getiridir. Daha yüksek getiri vaad ediliyorsa, mutlaka bir risk vardır. Bu yazıdaki hiçbir ifade yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili Makaleler

SORU - CEVAP

 "Risksiz Yatırım Araçları 2020" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı