Çalışan Emekli

Özel Hastanelerde Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları Nedir?

Çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan pek çok insan muayene ve tedavi için devlet hastanesini tercih edebildiği gibi özel hastanelerden de hizmet alabilmektedir. Kalabalık nüfusa sahip bir şehrin devlet hastanesinde de hasta yoğunluğu oldukça fazla olurken, bu durumdan şikâyetçi olan birçok hasta daha rahat ve kolay bir hizmet alabilmek adına özel hastaneleri tercih etmektedir. Özel hastanelerde muayene ücretleri 2020 fiyatları ise çoğu zaman hastaneye ve bölüme göre değişiklik gösterebilirken, sigortalı hastaların muayene ücretlerinin belli bir kısmı sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sigortasız hastalar da pek çok kez özel hastanelerde muayene olabilmektedir.

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Sosyal güvencesi olan insanlar herhangi bir özel hastaneye gittiklerinde muayene olabilme imkânına sahiptir. Fakat bu gibi durumlarda özel hastaneler hastalarına hizmet verebilmek adına belli bir ücret talep etmektedir. Özel hastanelerde talep edilen bu muayene ücreti çoğu zaman değişiklik gösterirken, aynı zamanda ekstra olarak katkı payı ödemesi de gerçekleştirilmektedir. Katkı payı 2020 yılında yaklaşık olarak 15 TL kadar olarak belirlenirken, bu tutar bir hastanın ödeyeceği minimum miktar olarak ifade edilebilmektedir.

Özel hastanelerde muayene ücretleri belirlenirken pek çok farklı etken göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin; profesör olan bir dahiliye uzmanı için 500 TL, doçent doktor için 300 TL, uzman doktor için 200 TL olarak belirlenen muayene ücretleri, aynı zamanda hastanın sosyal güvencesine, sigortalı olup olmamasına, sigorta sınıfına ve muayene olacağı bölüme göre de değişebilmektedir. Sendika ya da iş yeri ile anlaşmalı olan özel hastanelerde de hastalara indirim uygulanabilirken, bazen herhangi bir ücret de talep edilmeyebilir.

Bunun yanı sıra emekliler için uygulanan ilaç kesintisi 10 civarında olurken, bu oran çalışanlarda ise iki katı olarak uygulanmaktadır.

Kimlerden İlave Ücret Alınmaz?

Özel hastanelerde ilave ücret alınmayan kişiler hemen hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Bu kişilerden bazılarına örnek göstermek gerekirse;

 • Harp malulü olup bu anlamda maaş alanlardan,
 • Terör mağduru olan, terör olaylarında şehit olan ve bu kişilerin ailelerinden,
 • 2330 Sayılı Kanun kapsamında maaş alan ve bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
 • Şeref maaşı alan ve bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden ilave ücret alınmamaktadır.

Öte yandan ilgili kanun gereğince acil servisten giriş yapıp müdahalede bulunulan ya da yatış yapan hastalardan da ücret talep edilmemektedir. Bunun ile beraber muayene ücreti 100 TL’nin üzerine çıkan hastalar için her özel hastane detaylı faturalandırma yapmak durumundadır. Gereğinden fazla ücret talep edilmesi ve ücretin ne için talep edildiğinin bildirilmemesi halinde ALO 170 ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikâyette bulunulabilmektedir.

Özel hastanede muayene ücreti ne kadar 2020
Özel hastanede muayene ücreti ne kadar 2020

Katılım Payı Alınan Hastalar ve Ücretleri

Günümüzde hastalar için hizmet veren pek çok özel hastanede muayene ücretlerinin yanı sıra devlet katılım payı ya da başka bir değişle katkı payı da alınmaktadır. 2020 katılım payı miktarı tüm özel hastaneler için 15 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret, özel hastanelerde muayene olan her sigortalı hasta tarafından ödenmektedir. Hastalar muayene olacakları bölümün Hasta Kabul bölümünde kayıt açtırdığı esnada katılım payı ödemektedir. Katılım payının herhangi bir istisnası bulunmazken, sigortalı olan her hasta bu ücreti ödemek durumundadır.

Üstelik katılım payı devlet hastanelerinde de ödenen bir ücret türü olarak bilinirken, devlet hastanelerinin katılım payı ise 2020 yılında 6 TL olarak belirlenmiştir. Sigortası olmayan hastalar ise devlet hastanelerinde muayene olacakları zaman bir kerelik olmak üzere 30 TL gibi bir ücret ödemektedir.

Özel Hastanelerde Sigortasız Muayene Ücretleri 2020

Sigortası olmayan hastalar devlet hastanelerinde olduğu üzere özel hastanelerde de belli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Devlet hastaneleri için 2020 yılında belirlenen sigortasız muayene ücreti 30 TL olurken, bu rakam özel hastanelerde değişiklik gösterebilmektedir. Hastanelerin sınıfı, muayene olunacak bölüm ve bu gibi durumlar özel hastanelerde sigortasız muayene ücreti 2020 hususunda etkili olan faktörlerdir. Fakat genel olarak özel hastanelerin belirleyebileceği muayene ücretleri konusunda da ilgili konun ile bir sınırlama getirilmiştir.

Hastalarda sigortalı ya da sigortasız fark etmeksizin her hastanın 100 TL muayene ücreti ödemesi durumunda hastane tarafından detaylı bir fatura çıkarılması gerekmektedir. Bu sayede hastalar tek tek hangi işlem için ne kadar para ödediğini görebilmektedir.

Özel Hastanelerin Tahlil Fiyatları

Özel hastanelerin muayene fiyatları kadar tahlil fiyatları da sıklıkla araştırılmaktadır. Çoğu zaman hastalar özel hastanelerde muayene oldukları zaman tahlil ücretleri fazla tuttuğundan, yaptırması gereken tahliller için devlet hastanelerine ya da aile hekimliklerine müracaat etmektedir. Böylelikle özel hastanelerde yüksek meblağlarla tahlil ücretleri ödememektedir.

Fakat acil durumlar söz konusu olduğunda özel hastanelerde de tahliller yaptırabilen hastalar için her hastane tarafından belirlenen ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca malulen emekli olmak isteyen buradaki yazımızı okusun. Üstelik bazı özel hastanelerde sigortalı hastalardan muayene ücreti dışında herhangi bir ücret talep edilmezken, bazı hastanelerde ise yalnızca kan tahlili için ücret talep edilebilmektedir.

Özel Hastanelerin Ameliyat Fiyatları

Özel hastanelerin ameliyat fiyatları genelde hastaneye, ameliyata ve bölüme göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda özel hastanelerde gerçekleştirilen ameliyatların ücreti ya da belli bir kısmı sigorta tarafından karşılanabilmektedir. Bu gibi durumlarda özel hastanelerin ameliyat fiyatları 2020 ise şu şekildedir:

 • Katarakt ameliyatında sigorta tarafından karşılanan miktar 594 TL, hastaneye ödenmesi gereken miktar 1.188 TL,
 • Bademcik ameliyatında sigortanın karşıladığı miktar 617,87 TL, hastaneye ödenmesi gereken miktar 1.235,74 TL,
 • Apandisit ameliyatında sigortanın karşıladığı ücret 432 TL, hastaneye ödenmesi gereken ücret 864 TL,
 • Normal doğum için sigortanın karşıladığı ücret 432 TL, hastaneye ödenmesi gereken ücret 846 TL,
 • Sezaryen için sigorta tarafından karşılanan ücret 486 TL, hastaneye ödenmesi gereken ücret ise 972 TL olarak belirlenmiştir.

Özel Hastanelerde Ücretsiz Alınan Hizmetler

Son dönemlerde yürürlüğe giren bazı kanunlar gereği özel hastanelerde verilen bazı hizmetler için ücret talep edilmemektedir. Özel hastanelerde ücretsiz alınan hizmetler hakkında birkaç örnek göstermek gerekirse; acil servisten giriş yapıp yatışı gerçekleştirilen hastalar, boyutu fark etmeksizin travma vakaları, tıbbi müdahalede bulunulan hastalar, sevkle gelen hastalar ve müşahede altında tutulan hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Özel Hastanelerde Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları

Özel hastaneler için her yıl olduğu gibi bu yıl da muayene ücretleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda belirlenen ücretler doktorun uzmanlığına, bölümüne, hastaneye, hastanın sigortasına göre değişebilmektedir. Genel olarak SUT tarafından belirlenen özel hastanelerde muayene ücretlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Kadın hastalıkları için muayene ücreti 50 TL, maksimum 66 TL, özel muayene 80-100 TL,
 • Genel cerrahi için muayene ücreti 25 TL, maksimum 60 TL, özel muayene 30-60 TL,
 • Plastik cerrahi için muayene ücreti 40 TL, maksimum 56 TL, özel muayene 30-60 TL,
 • Göz hastalıkları için muayene ücreti 40 TL, maksimum 49 TL, özel muayene 40-100 TL,
 • Nöroloji muayene için 25 TL, maksimum 62 TL, özel muayene 40-80 TL,
 • Üroloji için 50 TL, maksimum 56 TL, özel muayene 60-100 TL arasında değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

SORU - CEVAP

 "Özel Hastanelerde Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları Nedir?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı