Bayilik İş Fikirleri

2020 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?

2019 yılı yatırımcılar için oldukça kazançlı geçen bir yıl oldu. Hatta öyle bir yıl oldu ki mevduat faizine yatırım yapanlar bile neredeyse yüzde 20’ye yakın bir kazanç elde ettiler.

Borsa’da ise yüzde 25’lik bir artış meydana geldi, 2019’da hisse senetleri de oldukça iyi bir kazanç sağladılar. Altın ise, senenin en çok kazandıran yatırım araçlarından biriydi, yüzde 33 değer artışı ile 100 bin TL’li bir yatırımı bir yıl sonra 133 bin TL’ye kadar yükseltmeyi başardı.

Tabi 2020 yılına girmekle beraber, mevduat faizlerinde önemli bir düşüş meydana geldi. Yatırım uzmanları birkaç ay içerisinde mevduat faizlerinin yüzde 5’lere kadar gerileyebileceğini tahmin ediyor.

Nasıl Bir Yatırımcı Olduğunuzu Öğrenin

Kimi yatırımcılar yatırım yaparken risk almayı tercih etmez, bu gibi yatırımcılara mevduat faizi veya tahvil ve bono dışında pek bir yatırım aracı önerilmez. Bazıları da risk almayı tercih ederek, altın, döviz ve borsa gibi yatırım araçlarına yatırım yaparak daha fazla kazanırlar.

2020’de Neye Yatırım Yapmalı

Korona virüs salgını ile beraber kapitalizm ‘de önemli bir hareketlilik yaşandı, bu nedenle hangi yatırım aracına yatırım yapılabileceği oldukça büyük bir merak konusu oldu.

Risk seviyesi düşük olan yatırımcılar hala bono ve tahvillere yatırım yapmaya devam ediyor, peki siz hangi yatırım araçlarına yatırım yapmalısınız?

Hisse Senetleri

Hisse senetleri, her zaman için kazandıran bir yatırım aracı olmuştur. Sadece birkaç lira ile bile ortak olabileceğiniz şirketler, çoğu zaman en yüksek getiriyi sağlamışlardır.

  • Uzun vadede tutulan hisse senetleri, altına veya bir sermaye piyasası aracına göre oldukça yüksek getiriler elde edebiliyor.
  • Hisse senetlerine yatırım yapmak, bir şirketin karına ve zararına ortak olmaktır.
  • Şirket kar ettiğinde para kazanır, zarar ettiğinde para kaybedersiniz.
  • Ayrıca bu şirketlerin önemli bir bölümü yıllık belirli bir tutarda temettü ödemesi yapar.

Temettü ödemeleri yatırımcılar için çok önemlidir. Çünkü pek çok yatırımcı temettü nedeniyle hisse senedi alır.

Bono veya Tahvil Alın

Mevduat faizine göre bir miktar risk içerdiği için daha fazla faiz kazanabileceğiniz yatırım araçlarından biri olan bono veya tahvil, her zaman için iyi kazandıran yatırım araçlarından biri olmuştur.

Bono ve tahviller genelde yıllık bazda enflasyon üstü getiri sağlarlar. Bonoların vadesi bir yıldan kısa iken, tahvillerin vadesiz ise 1 yıldan uzundur.

Ayrıca yatırım yapmak için herhangi bir bilgiye ihtiyaç da yoktur. İşte tahvil ve bonoların özellikleri

  1. Kupon ödemelidir. 6 ayda bir veya yılda bir kez, biriken faizi hesabınıza yatırır. Tahvil veya bononun vadesi dolana kadar sürekli size faiz öder. Vadesi dolduğunda anaparanızı alırsınız.
  2. Mevduata göre daha fazla getiri sağladığından çokça tercih edilir.
  3. Uzun vadeli yatırım olduğundan, uzun vadede iyi kazandıran yatırım araçlıdır.
  4. Tahvil ve bono faizleri satılmadığı müddetçe bileşik faizlidir

Altın

Altın herhangi bir nakit akışı sağlamadığı için, yatırım aracı olarak görülmüyor pek çok ünlü milyarder arasında. Ancak altın değer artışı ile yatırımcısına gerçekten çok yüksek tutarlarda aralar kazandırabiliyor.

  • Altın yatırımcısı geçen sene yüzde 33 kazandı ve bu sene de çok iyi kazanacak gibi.
  • Altın her zaman için kazandıran bir yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Altına yatırım yapmanın çok fazla yolu var, bunları başka bir yazıda anlatabiliriz.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları, birden fazla yatırım aracına aynı anda yatırım yapar. Örneğin döviz ve altına aynı anda yatırım yapmak için böyle bir fon alabilirsin, kendiniz döviz ve altını tek tek alıp satmakla çok para kaybedebilirsiniz, yatırım fonlarında böyle bir durum yoktur.

Yatırım fonları, sabit getirili ve değişken getirili olabilir. Tefas sitesini ziyaret ederek, yatırım fonları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Vadeli Mevduat

En çok kazandıran risksiz yatırım araçlarından biri olan Vadeli mevduat, geçtiğimiz günlerde yüzde 9-10 civarında kazandırıyor. Geçen sene yüzde 20 kazandırmış olsa da bu yıl oranlar bu şekilde, ancak risksiz kazanç elde edildiği için hala çok büyük bir tercih sebebi.

Vadeli mevduatta aldığınız faiz oranını 6 ay vade için 85’e bölün, böylece aldığınız gerçek faiz oranını bulabilirsiniz. Örneğin, yüzde 10 brüt faiz, net olarak yüzde 8,5’a denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

SORU - CEVAP

 "2020 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı