Bayilik İş Fikirleri

Market, Büfe ve Bakkal Açmak Ne Kadar Kazandırır ? 2020

Yıllardan beridir en kazançlı iş kollarından biriydi bakkalar, ancak son günlerde süpermarketlerin hayatımıza girmesiyle bakkaların işi de epey düştü. Bu işe girmek isteyen girişimcilerin bu konuda dikkat etmeleri gereken en önemli nokta şudur ki, diğer bakkalardan diğer marketlerden ve dahi süpermarketlerden dahi farklı olmaları gerekir.

Çünkü bakkalar bir nevi minik süpermarketlerdir. Bu tarz büyük işyerleri takip edilmeli ve onlarda satılan her şey sizin dükkanınızda da bulunmalı. Ayrıca bir bakkal fiyat konusunda da bir süpermarkete kafa tutabilir konumda olmalıdır. Aksi takdirde iyi bir iş yapması olanaksızdır. Bugünkü yazıda sizlere bakkal açmak nedir? Ne Kadar kazandırır gibi çeşitli konulardan bahsedeceğiz.

Bakkal, Büfe ve Market Açma Maliyeti Nedir? 2020

Bakkal, her türlü gıda, ve ev ihtiyacının birararda bulunup satıldığı ve tüketicilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler barındıran işyerine verilen addır. Bakkallar her zamann ekonomik krizlerden en az olumsuz etkilenen yerlerdir.

bakkal market açma iş fikirleri

Çünkü bir insanın cebinde para olmadığından ilk olarka gereksiz ve lüks şeyleri kısacaktır. Oysa ki normal bir insan bir bakkala gereksiz bir şey almak için gitmez. Bu nedenle bakkalda satılan tüm ürünler tüketicinini günlük ihtiyacıdır ve hergün karşılanması gerekir. Bakkallarda gıda dışı şeyler satılıyor da olsa satışın yapıldığı maddelerin büyük bir bölümünü gıda malzemeleri oluşturmaktadır.

Gıda sektörü de ekonomik krizlerden her zaman en az etkilenen sektör olduğuna göre bir bakkal açmak gerçekten harika bir fikir olabilir. 

Bakkal, Büfe ve Market Açma Kredisi Nasıl Alınır? 2020

Bakkalarda genel olarak ekmek,su sigara şarküteri gibi ağırlıklı gıda ürünleri satılmaktadır. Bu ürünlerde sigara dışında genelinin kar marjının yüksek olduğu söylenebilir.  Standart ortalama bir bakkal yüzde 20 kar marjı ortalamasına sahiptir ve elde edilen cironun yüzde 20’si brüt kar olarak bakkal sahibine kalmaktadır. Bu nedenle oldukça karlı iş fikirleri arasında gösterilmektedir.

Bakkal, Market ve Büfe Açma Maliyetleri Nedir?

Bakkalar çevredeki bireylerin taleplerine göre çalışma saatlerini bir iki saat değiştirebilse de genel olarak bakkalar saat 6-7 gibi açılıp gece 22-00 arası kapanırlar. Açılış ve kapanış saatlerini az önce de bahsettiğimiz gibi çevreeki bireyllerin taleplerine göre belirleyebilirsiniz. 

Büfe Açmak için Gereken Şartlar Nedir?

Ortalama bir bakkal günde 3,000 TL ciroya sahiptir. Daha az ciro yapan bakkallar maalesef ki çok az kar ederler ve ortalama bir hayat sürerler. Eğer iyi para kazanmak istiyorsanız miinumum ciro hedefinizin 3,000 TL olması gerekir.

Market Açmak için Gereken Şartlar Nedir?

Daha yüksek ciro yapan bakkallar olduğu gibi bu cironun üçte birini dahi göremeyen ancak yine de ayakta kalmay başaran bakkallar da vardır. Sizlerde dükkan giderlerini elinizden geldiğinizce düşürmeye çalışarak dükkanınızın daha çok para kazanmasını sağlayabilirsiniz.Öte yandan sigara satmayan ve 3 bin liralık ciroyu sadece gıda satışından yapan bir bakkal dükkanının günlük kazancı 1,000 TL’yi dahi bulabilir. 

Market Açma Fikirleri Nedir? Bu İş Karlımıdır?

Bir bakkal dükkanının olmazsa olmaz giderlerinden biri de personel gideridir. Ortalama bir personel size sigorta ve vergilerle 3,000 TL’ye mal olur. Normal bir insan sabah saat 8’de dükkanı açıp gece 11 hatta 12’ye kadar dükkanda duramaz.

Bu nedenle personel çalıştırmanız gerekir. Personel sizin istediğiniz saate dükkanı açıp saat 15,00 veya 16,00’ye kadar dükkanda durabilir veya tam tersi de olabilir, ancak personel çok önemlidir. Onun dışında sabit  veya değişken en az 5-7 bin TL arası gideriniz olacaktır. Ciro arttıkça değişken giderler de yükselebilir.

Ancak ortalama bir bakkal dükkanın aylık en az 6-7 bin TL gideri vardır demek hiç de yanlış olmaz. Bu da 3 bin lira cirolu bir marketin ortalama 11-12 bin TL para kazanabileceği anlamına gelebiliyor.

Benzer Konular

8 Yorum

 1. 200 m2 bir yer ortalama 300 ile 400 milyar arası bir maliyeti bulur bin şok 101 ile rekabet yapmak zorunda olduğum için kar marjın büfeden daha azdır en az 4 ile 5 personel çalıştırman gerek 6 ile 7 bin çeksen idare eder ama amorti kar edebilmen icin 10 binin altına inmemek gerek ben seç market bayisiyim market işini tavsiye etmem zincir gruplarla baş edilmiyor 16 ayda 200 bin içeri girdim illa açacaksan 50 ile 100 m2 expres tarzı birşeyler yapmanı tevsiye ederim

  1. harika tavsiyeniz için teşekkürler market işine başlayacak arkadaşların tavsiyenizi dikkate almasında fayda var

  2. Arkadaslar Markette Kar var lakin ömrünüzü adamaniz sagliginizdanolmanizmsosyal hayatinizin 0 gibi olmasinfan gecer. Bunlardan vaz gecerseniz Kazanirsiniz.iyi sanslar.

  3. Fatih bey merhaba , 100 m2 bir yerim var, 1000 lira kira vermem, mini market düşünüyorum.400 mt mesafede marketler var ama benim yanımda 4 5 tane büyük bina var, onlara hitap etmeyi düşünüyorum.Dükkanın 3 te biri benim.Yardımcı olur musun

 2. 200 M2 bir dükkanın toplam açılıla hazır duruma gelmesi için ne kadar para gerekli ve kazanması için günlük cirosunun en az ne kadar olması gerekmektedir. Teşekkürler. 03.08.2020

 3. Merhaba ben bir bufe gıbı bakkal açıyorum ürünleri nasıl fiyatları karını koyabilirim

 4. MERHABA

  300 M2 ALAN DA MARKET ,MANAV,TEKEL ,ŞARKÜTERİ,2 KASA ,BİLGİSAYAR ,YAZAR KASA,RAF TEREK ,TABELA
  YANİ DEMİRBAŞ KURULUMUNA MAL HARİŞ 1 M2 VEYA 300 M2 MALİYETLERİ NEDİR VEYA NEREDEN NET BİLGİ ALABİLİRİZ
  TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu