Bayilik İş Fikirleri

Manav Açmak İsteyenler Şartlar Nedir? 2020

Süpermarketlerin pek çok gıda sektörünü içine alması nedeniyle batık bir sektör olarak da bilinen manav sektörü güzel ve düzgün çalışıldığında çok kazançlı iş fikirleri arasında girebilmektedir. Manav sektöründe dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride, çevrede herhangi bir süpermarketin olup olmadığıdır.

Manav Açmak için Gerekli Evrak Belgeler Nedir?

Eğer iyi bir iş yapmak istiyorsanız süpermarketlerin yanından oldukça uzaklaşmalısınız. Eğer bir manav sahibiyseniz iki şekilde satış yapıyor olmanız muhtemeldir. Ya tedarikçi ile aranızı iyi tutup toplu alımlar yaparak uygun fiyatlardan alım yapıyorsunuz ve market fiyatları ile satış yapıyorsunuz ya da çok pahalı fiyatlardan satış yaparak sadece kar marınıza odaklanıyorsunuz.

Bir manavın başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır. Peki bunlar nelerdir? Manav açmak yeterince parlak bir iş fikri mi ? Manav açarak ne kadar para kazanabilirsiniz ?

Kosgeb Manav Desteği Nedir ?

Her türlü meyve sebzenin toplu olarak bir arada satıldığı işyerlerine manav demekteyiz. Manavlar eskiden çok iyi iş yapar ve çok para kazanırlardı. Ancak kapitalizm şartları zorladı ve iyi para kazanmak istiyorsanız gerçekten bu işi iyi bilmeli ve iyi bir gözlemci olmalısınız. Bİr manav para kazanmak istiyorsa o işe gerçekten hakim olmalıdır. Ticarette asılı bir kural olan para satarken değil alırken kazanılır kuralı asla unutmamalıdır.

manav açma iş fikirleri

Manav Reyonu Çeşitleri, Ölçüleri ve Fiyatları Nedir? 2020

Eskiden manavlara ürünü tedarik eden kişiler arasında pek fazla aracı yoktu. Meyve ve sebzeler düşük fiyattan manava gelir ve  manavda bu sayede uygun fiyattan satış yaparak iyi paralar kazanırdı. Ancak durum şu anda öyle değil. Tarladan kilosu 50 kuruşa çıkan bir meyve manavda 6-7 TL gibi oldukça korkunç fiyatlardan satışı yapılabiliyor. Bu durumun tek temel sebebi meyve veya sebzenin tüketiciye ulaşana kadar 7-8 kişinin elinden geçmesi ve her seferinde herkesin kar etmesidir. 

Manav Açmak Karlımıdır? Ne Kazandırır

Bir manavın kar marjı, yaptığı işe göre değişebilir. Etrafta rekabet edeceği birileri yoksa kar marjı genelde yüzde 40-50 civarındadır. Bu sektörde bu kadar yüksek kar marjının en büyük sebebi, çok fazla fire verilmesidir. Bazı manavlar yüzde 20 gibi korkunç fire oranlarına sahiptir. Tüketicinin talebi yüzde yüz bilinemediği sürece fire verilmeye devam edilecektir. İyi iş yapan manavların kar marjı ise ortalama yüzde 30’tur. Bu manavlar genelde günde 400 kiloya kadar meyve sebze satabilirler, bu nedenle pek fazla ziyan durumu olmaz. Yine kazançlar son derece iyi seviyede olduğu için kalan meyve sebzeleri dondurucuya atıp ertesi gün yeniden satabilirler. Böylece meyve ve sebzeler tazeliğini korumaya devam eder. 

Bir manav günde ortalama 2,000 TL ciro yapar. Tabi bu ciro, işinde ortalama bir başarıya sahip bir manav cirosudur. Yani yeni kurduğunuz manavda böyle bir ciro beklemek için en az 1-2 yıl geçmesi gerekir. Bazı manavlar ise cirosu az da olsa para kazanabilirler.

Herkes Manav Açabilir mi?

Bu manavlar az ciro yapmalarına karşın yüksek kar marjları ile çalıştıklarından sorun olmamaktadır.  Aylık 60,000 TL ciro yapan bir manav dükkanı net olarak 15,000 TL kar edebilirken, daha az yani yaklaşık olarak 30,000 TL ciro yapan bir manav dükkanı da 15,000 TL kar edebilir. Burada önemli olan nokta işyerinin kar marjıdır. 

Sizlerde bu işte başarılı olmayı bekliyorsanız yapmanız gereken en önemli şey asgari fiyatlarda toplu alım yapmak ve ortalama fiyatlardan satabilmektir. Kar marjınız yüzde 30’un altına kesinlikle inmemeli. Aksi takdirde dükkanınız batabilir.

Gerekli Sermaye Miktarı Ne Kadar ?

Bir manav dükkanı açmak için gerekli sermaye minumum 100,000 TL civarındadır. Daha aşağı seviyelerde de bir manav dükkanı açabilirsiniz, ancak dükkanınız büyük ihtimalle fazla iş yapamayacak ve kısa sürede batacaktır. İyi iş yapan manavlar, gerçekten sektöre hakim olan ve yüksek kar marjlarıyla bu işe girip başarılı olan işletme sahipleridir.

Benzer Konular

5 Yorum

  1. İyi akşamlar dükkan kendimin ve 15metre ileride bir bakkal daha var açarsam kazanirmiyim yardımcı olur musunuz kendim ve çocuğum duracac bakkalda

  2. Manav. Açmak istiyorum 26 yaşındayım 30 milyar sermayem var kosgeb ten yararlanmak istiyorum yararlanabilirmiyim sabıkalıyım da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu