Çalışan Emekli

2020 Yılında Malulen Emekli Nasıl Olunur? Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Çalışma iş güçlerinin en az %60’ını kaybeden bireyler malulen emekli olabiliyorlar. Yaşları kaç olursa olsun, 10 yıl boyunca sigorta primi ödemiş olan kişiler malulen emekli olabiliyorlar. 10 yıl boyunca sigorta primi ödemiş olmasalar dahi kalan primler ödendiğinde kişi emekli olabiliyor. Bazen hayatta ne ile karşılaşacağımızı bilemeyiz ve ciddi sağlık sorunları yaşayabiliriz. Gerek iş kazaları gerek iş ve mesaiye doğrudan bağımsız gelişen hastalıklar sonucu çalışma işgücünün en az %60’ını kaybeden kişiler malulen emekli sayılıyorlar ve devlet tarafından malulen emekli maaşına tabi tutuluyorlar

Malulen Emekli Maaşı Tutarı Neye Göre Değişiyor?

Malulen emekli maaşının tutarı, tamamen kişinin sigortalılık süresine ve ödemiş olduğu toplam sigorta prim tutarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.  Malulen emekli olabilmek için en az 10 yıl boyunca sigorta primi ödemiş olmak gerekiyor. 10 yıl sigortalı olarak çalışma süresi olan ve 1800 iş günü prim ödemiş olan kişiler malulen emekli olabilmek için başvuruda bulunabiliyorlar.

İş sırasında veya iş dışında olan, organ kayıpları, genetik bozukluklar ve ağır hastalıklar sonucu çalışma durumu olmayan kişilere kısmi süreli olarak veya süresiz olarak maaş ödenebilmektedir. Ne kadar malulen emekli maaşı alacağınızı veya, malulen emekli olmak için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı e-devlet sistemi üzerinden veya SGK resmi websitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Malulen Emeklilik İle İlgili Yasa

Malulen emekli olanlar veya olacak olan kişiler ile ilgili 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından yasaları belirlenmiştir. Kanunun dördüncü maddesinde bulunan a ve b bendi kapsamında sigortalı çalışan bireylerin malulen emekli olma şartları yazılmıştır.

Malulen Emeklilik İçin Gereken Şartlar

Malulen emekli olabilmek için gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bu şartları sağlayan kişiler malulen emekli olabilir ve malül aylığı alabilirler.

1- En az 10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışıyor olunması gerekmektedir.

2- Bağlı olduğunuz sigorta koluna en az 1800 günlük sigorta primi ödemesi yapmış olmanız gerekmektedir.

3- İşten ayrılış nedeninin maluliyet olması gerekmektedir. Bunun belgelenmesi de ayrıca istenir.

4- Çalışma işgücünün en az %60’ını kaybetmiş olması gerekir.

5- Prim borcu olanların, borçlarını ödeyene kadar başvuruları reddedilir.

6- Malülen emekli aylığı için başvuru yapılmamışsa otomatik olarka maaş bağlanmayacaktır.

Malulen Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

1- Malulen emekli olmak isteyen kişi, işverenine yazdığı dilekçeyi başvuru esnasında yanında getirmelidir.

2- Tahsis Talep Belgesi gereklidir.

3-Beyan Taahhüt belgesi gereklidir.

4- Sigortalının, Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi gerekmektedir.

5- Malülen emekli sevk onayı alınmış olması gerekmektedir.

6- Maluliyetin kanıtlanabilmesi için sağlık kurulu tarafından rapor alınması gerekir. Söz konusu raporun, devletin belirlediği bir sağlık kurulu olması gerekir.

Devletin Belirlediği Sağlık Kurumları Nelerdir?

Malulen emekli olmak isteyen  adayların, malulen emekli başvurusu yapabilmeleri için, sağlık kurulu raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu rapor, devletin belirlediği kurumlardan alınmak zorundadır. Peki bu kurumlar hangileridir?

1- Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden alınan raporlar kabul edilir.

2- Üniversiteye bağlı Üniversite Hastanelerinden alınan raporlar kabul edilir.

3- Devlet hastanelerinin tamamından alınan raporlar kabul edilir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Kabul Edilen Hastalıklar

Malulen emekli olmak isteyen adayların bazı şartları ve hastalıkları taşımaları gerekiyor. İşte malulen emekli olabilmek için gereken şartlar,

1- Ölümcül seviyedeki kanser hastaları, malulen emekli aylığına başvuru yapabilirler.

2- İleri seviye epilepsi hastaları emekli aylığı alabilirler.

3- Şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ileri düzeydeki mental rahatsızıklar için malülen emekli aylığı verilebilmektedir.

4- Organ veya uzuv kaybı yaşayanlar malülen emekli aylığı alabilirler.

5- Yüksek seviyede görme bozukluğu olan kişiler malulen emekli aylığı alabilirler.

6- HIV, Verem gibi ileri seviye hastalarında malulen emekli olabilmek için aylık talep edebilirler.

7- Yüksek seviye organ yetmezliği olan kişiler malulen emekli aylığına başvuru yapabilirler. 

8- Yüksek dikkat gerektiren işlerde kişinin işini yapamayacak kadar kötü olması durumunda, malulen emekli aylığına başvuru yapabilir ve malülen emekli aylığı alabilirler.

Malulen Emeklilik İçin Başvuru Yapılması Gereken Kurumlar

Malulen emeklilik için başvuru yapabileceğiniz sayısız kurum bulunmaktadır, bu kurumlar şöyledir,

1- Çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na  başvuruda bulunulabilir.

2- Sosyal Güvenlik Kurumu merkezinde başvuru yapılabilir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru dilekçesi yazmaları gerekiyor. Dilekçe  ve başvuru belgeleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun müdürlüklerine veya SGK’nın merkezine gidilebiliyor.Başvuru işlemlerinin başlatılmasıyla birlikte kişi sağlık kuruluşuna sevk edilir. Sağlık kuruluşuna giden kişi bir sağlık raporu alması gerekmektedir.

Hastaneden alınan rapordan sonra SGK’ya götürülür. SGK aldığı rapor ile birlikte başvuru sürecini başlarılır ve yönetmeye başlar. Başvuru sürecinden sonra değerlendirme sürecine alınan başvuru son olarak tamamlanır ve başvuru süreci tamamlandığında kişiye bu konu hakkında bilgi verilir. 

Malulen Emeklilik Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emekli olan kişiler, ne kadar maaş aldıklarını veya malülen emeklilik ile ilgili herhangi bir şeyi sorgulamak istediklerinde turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilir ve sorgulama işlemlerini yönetebilirler.  Bu sisteme giriş yapılabilmesi içi e devlet şifresi istenmektedir. Eğer bir e devlet şifresine sahip değişseniz PTT aracılığıyla 2 TL karşılığında bir e devlet şifresi alınabilecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra E hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız ve ardından sigorta kolunuza göre seçim yapmalısınız. Hangi sigorta kolunda malulen emekli olmuşsanız o sigorta koluna bakmalı ve aylık bilgisine tıklamalısınız.

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Nasıl Hesaplanır? 

Malulen emekli olan kişilerin maaşları hesaplanırken öncelikle kaç gün sigorta primi ödediklerine ve toplam sigortalılık süresine bakılır. Prim gün sayısı için toplam 90 bin baz alınmaktadır. Malulen emekli aylığı hesaplaması yapılırken ilk olarak çalışma işgücündeki toplam kayıp oranı belirlenmelidir.

Örneğin %82 çalışma işgücünü kaybettiğinizi belirtelim. 82 rakamı ile toplam ödediğimiz prim gün sayısını çarpalım. Toplam 15 yıl boyunca sigortalı olduğumuzu 5400 gün sigorta primi ödemiş olduğumuzu varsayalım. Bu durumda ilk olarak 82 ile 5400’ü çarpmamız gerekiyor sonra ise çıkan sonucun yüzde 60’ını alıyoruz. Çıkan sonuç 26568’dir. Bu sonuçtan bir sıfır attığımız zaman aylık alacağımız malulen emekli maaşı ortaya çıkıyor yani 2,656 TL’dir. 

Malulen Emekli Olan Vatandaşlar En Az Ne Kadar Maaş Alır?

Malulen emekli olan vatandaşların alacak olduğu en az emekli maaşı ve ortalama malül aylığı aşağıdaki gibidir,

1- SSK’ya bağlı olan çalışanlar veya Bağkur’lular 850 TL-1,000 TL arası malül aylığı alabilirler.

2- Tarım sektöründe çalışan Bağ Kur’lular, 600-800 TL arası emekli aylığı alırlar.

3- 4C sigorta mensupları ise, 1,800 TL ile 2,200 TL arası malül aylığı alabilirler.

Yukarıdaki rakamlar en az ve ortalama rakamlardır.

Malül Aylığı Süresi

Malül aylığının hastalığa göre değişen bir süresi olabilir. Bazı kişiler süresiz olarak maaş alabilmekte iken, bazılarının işgöremezlik durumu geçici olduğu için doğal olarak süreli olarak malül aylığı alırlar. Malül aylığı, hastalık tanısı konar konmaz alınması durumunda 12-24 ay süresince verilebilmektedir.  Kemik iliği nakli bekleyen hastalar 12 ay, Kanser olan hastalar 18 ay, kan kanseri olan hastalar ve verem olan hastalar toplam 24 ay boyunca malül aylığı alabilirler. 

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu