Çalışan Emekli

Malulen Emekli Maaşı 2020 Nedir? Ne Kadar Aylık Alırım?

Malülen emekli maaşı 2020 yılı verilerine göre 971 TL civarında olmaktadır. Ancak söz konusu bu maaş sigortalılık süresine ve ödenen sigorta prim miktarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Malülen emekli olan bireyler, emekli maaşlarını veya emeklilik ile ilgili olan şeylerini kontrol etmeleri için, turkiye.gov.tr, adresine giriş yapabilirler. Sgk kurumu üzerinden yapılacak olan işlemde sigorta koluna göre aylık bilgisi seçilebilecektir.

Malülen Emeklilik Nedir? 

Malülen emeklilik çok ciddi bir sağlık sorunu yaşayan ve çalışma gücünü büyük oranda kaybetmiş kişilerin mağdur edilmemesi için verilen aylık bir maaştır. Söz konusu maaş ve maaş ile ilgili genel hükümler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında koşulları açıklanmıştır.

Malülen Emekli Aylığı Şartları Nedir? Malülen Emekli Aylığı Nasıl Alınır?

Malülen emekli aylığı alabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar şu şekildedir,

1- Toplam 10 yıllık bir sigortalılık süresi bulunmalıdır.

2- En az 1800 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.

3- Malüliyet nedeniyle işten ayrılışın belgelenmesi gerekmektedir.

4- Malüllük aylığı alabilmek için başvuru yapacak olan kişinin çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olması gerekmekte ve iş yapmaktan aciz durumda olması gerekmektedir.

5- Başvuru sahibini herhangi bir prim borcu bulunursa başvurusu reddedilecektir.

6- Yapmış olduğu açık bir başvuru varsa bunun tamamlanması gerekecektir.

Malülen Emekli Aylığı Alabilmek İçin Gereken Belgeler

Malülen emekli olabilmek ve malül aylığı alabilmek için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler kişiye ve çalışma durumuna göre değişkenlik gösterebilir,

1- Başvuru sahibinin ve işverenin yazdığı bir dilekçe gerekmektedir.

2- Tahsis talep belgesi gerekecektir.

3- Beyan taahhüt belgesi gerekecektir.

4- Sigortalı işten çıkış bildirgesi

5- Malülen emeklilik sevk onayı

6- Sağlık kurulu raporu

Malülen Emeklilik İçin Nereden Sağlık Raporu Alınır?

Malülen emekli olabilmek için engellilik oranını belgeleyen bir sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Ancak söz konusu bu sağlık kurulu raporu maalesef ki her yerden alınamamaktadır. Sağlık kurulu raporu muhakkak devletin belirlemiş olduğu hastanelerden alınmak zorundadır. Herhangi bir özel poliklinikten alınan rapor geçersiz sayılacaktır. Söz konusu rapor iş gücü kaybını kanıtlamalıdır. Peki hangi hastanelerden sağlık kurulu raporu alınır?

1- Büyük eğitim ve araştırma hastaneleri bu hizmeti vermektedir. Sağlık kurulu raporu almak için büyük araştırma hastanelerini kullanabilirsiniz.

2- Üniversite hastaneleri

3- Tüm devlet hastaneleri

Malülen Emekli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

1- Çalışan kişinin çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na veya aynı kurumun il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilecektir.

2- Sosyal Güvenlik Kurumu merkezleri.

Malülen Emekli Aylığına Nasıl Başvuru Yapılır?

Malülen emekli aylığına başvurabilmek için öncelikle malülen emeklilik için gerekli olan belgelerin bir araya toplanması gerekecektir. Malülen  emekli olabilmek için gerekli koşulları sağlayan ve yeterli bir aktif işgücüne sahip olmayan kişiler malülen emekli aylığına başvuruda bulunabilirler. Başvuruları gerekli dilekçeler ile birlikte yapılmalıdır. Başvuru yapılmak için Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilir.

Başvuru yapacak kişi bir sağlık kuruluşuna sevk edilecektir.  Sevk edildikten sonra,  sağlık kuruluşu, sağlık raporu verecektir. Burada kişiye bir test yapılacak ve yapılan test sonucu engellilik seviyesi ölçülecektir.  Engellilik seviyesi olumlu çıktıysa, kişi tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip başvuru işlemlerini devam ettirebilecektir.

Hangi Hastalar Malülen Emekli Aylığı Alabilir

Malülen emekli olabilmek için bazı şartlar veya hastalıkları taşımanız gerekiyor işte onlar,

1- Ölümcül düzeyde kanser olan hastalar malülen emekli aylığına başvuru yapabilirler.

2- Yüksek seviye epilepsi hastaları

3- Şizofreni veya bipolar bozukluk gibi ağır ruhsal hastalıklar

4- Kemik iliği hariç herhangi bir organ kaybı yaşayan kişi malülen emekli olabilir(El,kol,bacak)

5-  İleri derecede görme bozukluğu yaşayanlar

6- Verem, HIV veya Tüberküloz gibi hastalıklar da malülen emekli aylığına tabiidir.

7- İleri seviyede organ yetmezliği olanlar, malülen emekli maaşı başvurusunda bulunabilirler.

8-  Yukarıdakilerin dışında kişinin kesinlikle iş görmemesini sağlayan ağır herhangi bir hastalık da malülen emekli aylığı almak için örnek teşkil edebilecektir.

Malülen Emekli Maaşı Ne Zaman Kesilebilir?

Malülen emeklil olduğunuz zaman bazı haller nedeniyle emeklilik maaşınız kesilebilir o haller şöyledir,

1– Malüllük durumunun bitmesi. Örneğin iki kulağın duymaması durumunda %65 engelli raporu alan bir kişinin bir kulağının duyması ile beraber %32,5’a düşen engellik oranı ile birlikte malül olmaktan çıkar. Bu kişiler malül maaşı alamazlar.

2- Malülen emekli maaşı olan birinin para kazanmaya başlaması, miktarı farketmeksizin emekli maaşını keser.

3- Engellik oranı %40’ın altına düştüğünde maaş kesilecektir.

Malülen emekli maaşı yukarıdaki sebeplerden dolayı kesilebilecektir. Haksız yere maaşınızın kesildiğini düşünüyorsanız dava açabilirsiniz.

Malül Aylığı Süresi Var Mı?

Malül aylığının süresi bazı hastalıklara göre yoktur, ancak malüllük durumunun geçici olduğu durumlarda hastalara belirli süre ile bir malül raporu verilir. Bu rapor sonucuna malül bireyler, malüllük raporunun süresi bittiğinde hala malül olduklarını düşünüyorlarsa yeniden rapor almaları gerekecektir. Bazı ölümcül engellilik oranlarında veya geçici olmayan kalıcı olarak iki gözün kör olması gibi durumlarda süresiz olarak malül raporu verilecektir.

Malülen Emekli  Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Malülen emekli maaş miktarı, ödenen toplam sigorta prim tutarına göre, engellilik oranına ve toplam sigorta süresine göre değişebiliyor.  Ancak en düşük engelli aylığı genelde tarım sigortası işçilerinin olmaktadır. Ortalama 650-700 TL civarında maaş alıyorlar. Genel olarak malülen emekli maaşı aylık en az 650 TL en çok 3,000 TL olabiliyor.

Malülen Emekli Maaşını Kim Ne Kadar Alıyor?

Malulen emekli maaşının pek çok değişkene bağlı olduğunu söylemiştik. Bu değişkenlerden biri de, bağlı olunan sigorta koludur. Peki hangi sigortalı çalışanlar hangi maaşı alıyor?

1- 4A ve 4B sigorta mensubu çalışanlar 850 TL ile 1,000 TL arasında bir maaş alabiliyorlar

2- Tarım çalışanı Bağ-kurlular en az 650 TL alıyor.

3- 4C’liler en az 1,800 TL ile 2,200 TL arasında bir malül aylığı alıyor.

Kişinin ödenmiş toplam sigorta prim gün sayısı arttıkça doğal olarak, maaş da artıyor. Örneğin 10 yıl boyunca sigorta primi ödemiş ve malülen emekli olmak zorunda kalmış biri 1,000 TL maaş alırken, 20 yıl boyunca prim ödemiş biri 1,500 TL veya biraz daha üst bir maaş alabiliyor. 

Malülen Emekli Maaşlarında İkramiyeler

Diğer emekli vatandaşlar gibi malülen emekliliğe ayrılan vatandaşlar da ikramiye alabiliyorlar. Söz konusu ikramiyeler bayram zamanında ödeniyor. Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi genel olarak maaşlarının yarısı veya biraz daha azı oluyor. Geçen seneki bayramda en düşük malülen emekli bayram ikramiye tutarı 300 TL idi, en yüksek bayram ikramiyesi ise 900 TL idi. Maaş tutarlarına göre farklı miktarlarda emekli ikramiyesi alıyor. 

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu