Kredi Notu

Kredi Notu Nedir? Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Maddi olarak bir desteğe ihtiyacı olan bireyler genel de bankalara başvurarak kredi almayı tercih ederler. Fakat tüm bankalar krediyi alacak olan müşterilerini bazı kriterlerden geçirerek geri ödeme konusunda belirli araştırmalar yapalar.

Özellikle tüm bireyler tarafından kredi puanı olarak bilinen kredi kayıt bürosu tarafından hesaplanan kredi notu baz alınarak kredilerin miktarı ya da verilip verilmeyeceği hesaplanır. Kredi notu hesaplanırken; bireylerin bankalara olan kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri ve borçluluk durumu baz alınır.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Bankalarda herhangi bir sıkıntılı hali olmayan düzenli müşterilere kredi notu yüksek verilirken kredi almasının yolu daha açık olmaktadır. Siz de gereken önlemleri alarak kredi almanızın yolunu açacak olan kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu sayede içerisinde bulunduğunuz olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Bankaların başvurularda dikkat ettikleri Kredi notunu bilmenizde fayda var. Bankaya ilk başvurduğunuzda kredinizin onaylanıp olmayacağını kredi notunuzu bildiğiniz taktirde az çok tahmin edebilirsiniz. Kredi notu sadece bankadan kredi alırken değil farklı kurumlarda kişinin maddi güvenilirliğini denetlemek adına da kullanılır. Bu yüzden kredi puanınızı yüksek tutmalısınız.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu arttırmak bireyin elindedir. Bunun için bazı önlemler alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  • Ödemelerinizin gününü geçirmeyin.
  • Özellikle Kredi kartlarınızın limitlerini kullanırken dikkatli olun.
  • Aylık kredi kartı borcunuzun gününü geçirmeden en az asgari tutarını ödeyin.
  • Borç durumunuzun önemli olduğu için özellikle bir borcunuzu başka bir borçla ya da krediyi bir başka krediyle kapatmayın.
  • Kısa vadeli kredi limitlerinizin ödemelerine dikkat ederek; ödeme günlerini geçirmeyin.

Tüm bunlara rağmen yasal kredi alamama sürecine girdiyseniz bir an önce tüm borçlarınızı bitirerek gereken zamanı farklı bir borç yapmadan geçirin.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu