Kredi Başvuru

Kredi Kartı Faiz Oranı Hesaplama 2020 Nasıl Yapılır?

Kredi kartı faiz oranları 3 aylık periyotlar halinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenir ve açıklanır. Kredi kartı ücretleri ise Merkez Bankası’nın belirlediği oranın üstüne asla çıkamaz.

Haziran ayı sonuna kadar Merkez Bankasınca belirlenmiş olan alışveriş ve nakit çekim (akdi) faizi %2,15 olarak, gecikme faizi ise aylık bazda 2,65 olarak belirlenmiştir. Kredi kartı ödemelerinizi eğer zamanında yapmazsanız, doğrudan faiz devreye girmektedir.

Kredi Kartı Faizleri Ne Zaman Düşer 2020

Devreye giren bu faizin hesaplanması ise; mevcut olan dönem borcunuzun asgari kadarlık kısmına gecikme faizi, bu asgari ücretin dışında kalan kısmına ise akdi faizi uygulanmaktadır. Her iki faiz oranını da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirlemekte olup son güncel oranları yukarıda belirtmiştik.

Kredi Kartı Faiz Oranı Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi kartı veya kredi ödemelerinde yapılan aksaklık sebebiyle, uygulamaya konulacak olan faiz sadece anapara üzerinden hesaplanmaktadır.

Kredi kartı ücretleri ve uygulamaları noktasında ilgili kredi ve banka kartları kanununun 26. Maddesinde Temerrüt halleri de dâhil olmak üzere kart uygulamasından kaynaklanan borçlara bileşik faiz uygulanamaz ibaresi bulunmaktadır. Burada yer alan bileşik faiz uygulanamazdan kasıt ile faiz üzerine faiz yapılamaz demek istenilmektedir.

Bizim burada kredi kartı kullanıcılarına tavsiyemiz asla ödeyemeyeceğiniz bir harcama yapmamanız şeklinde olmaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faiz Oranı 2020 Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartlarındaki gecikme faizi hesaplama uygulamasını sizlere madde madde anlatacak olursak;

  • İlk olarak girmiş olduğunuz bilgiler üzerinden asgari ödeme miktarınız hesaplanmaktadır.
  • Hesaplama işlemi yapılan asgari ödeme tutarı, şayet ödenmiş bir borç var ise ödenen miktardan çıkartmaktadır.
  • Kredi kartları gecikme faizi hesaplama işleminde bir sonraki adımda, eğer ödenen borç asgari ödeme tutarının altında kalmışsa asgari miktarın ödenmeyen kısmına %2.65’lik bir gecikme faizi uygulanır.
  • Bunun haricinde asgari ödeme miktarının dışındaki kısma ise, %2.15’lik akdi faiz oranını uygulamaya koymaktadırlar.
  • Sonrasında ise, 3. Ve 4. Adımlardaki hesaplaması yapılan tutarı toplayarak 30 günlük için ödetilmesi istenilen toplam faizi bulmaktadırlar.
  • En son işlem olarak ise, faiz işlemine tabi olunmasından dolayı hesaplanan toplam faiz üzerine % 15’lik KKDF ve % 5’lik BSMV vergileri eklenerek ödemeniz gereken toplam faiz dönem borcunuzla toplanmaktadır.

Kredi Kartı Borç Transferi Kredisi Nasıl Çekilir?

Böylece insanların ödemedikleri dönem borcuna ait 30 gün sonra ödemeleri gereken kredi kartı faizleri hesaplanmış olmaktadır. Burada bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise; biz genelde ödeme işlemlerini hep 30 günlük tablo üzerinden yaptık.

Eğer sizin 30 günden daha öncesine ait bir hesaplama yapmanız gerekiyorsa iş biraz daha farklı olmaktadır. Çünkü bizim hesaplamış olduğumuz faizin üzerine sizin birde günlük gecikme faizini eklemeniz gerekmektedir.

Örnekle anlatacak olursak diyelim ki sizin dönem borcu dışında 60 TL daha borcunuz bulunmakta olsun. 60/30= 2 TL günlük ödemeniz çıkacaktır. Siz bunu son ödeme tarihinden 12 gün sonra yaptıysanız 12×2= 24 TL daha ödemeniz gerekecektir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu