Kredi Kartı Borcu Ödeme Yöntemleri Nedir?

Kredi kartları çalışan veya çeşitli meslek dallarında yer alan kişilere verilmektedir. Genellikle tabii olunan bu durum dışında da kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır.

Kredi kartlarının işleyiş sistemi aylık harcama limitinin tamamı harcanıncaya kadar nakit kullanmama ile ilgilidir. Örneğin cebinizdeki kredi kartınızın limiti 1200 Türk lirasıdır ve sizin maaşınız 2500 Türk lirasıdır.

Kredi Kartı Borç Ödeme Gecikmesi Nasıl Hesaplanır?

1200 Türk lirasına kadar harcama yaparken bir nakit ödemesi gerçekleştirmezsiniz. Maaşınız yattığı zaman maaşınızın 1200 Türk lirasını kredi kartına ödeme yaparsınız. Ya da taksitlendirdiğiniz ödemeler için aylık taksit tutarını ödeme yaparsınız böylece taksiti biten ödeme limiti yerine kartınızda limit açılmış olur.

Bir bakıma kredi kartından yapılan her alışveriş kredi kartı borcu olarak geçmektedir.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarının ödemesi konusunda bankaların uygulamış olduğu birtakım kurallar bulunmaktadır. Örneğin bir kredi kartınızın borcu varsa ve siz bunu ilk ay içerisinde ödeme işlemi gerçekleştirmediğiniz takdirde banka ilk olarak ödeme yapmanızı gerektiren mesajlar veya telefon yolu ile ulaşım sağlar.

Eğer 54.güne kadar yani iki aylık borç ödenmediği zaman ihtarname çekilir ve kredi kartınızın kullanıma kapatıldığı müşteriye bildirilir. Bu süreçten sonraki zaman diliminde yani 26 günlük zaman dilimi içerisinde bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. 90 iş günü içerisine kadar banka yasal bir işlem uygulamamaktadır.

Kredi Kartı Borç Erteleme Nedir?

Eğer 90.gün geldiği zaman halen borç ödenmemişse banka avukatları hakkınızda ödeme yapmadığınıza dair olan dosyayı işleme sokar. Böylece yasal işlem süreci aleyhinizde çalışmaya başlamış olur. Birçok kredi kartı borçlusu kişi kredi kartı borcu yasal işlem süresince ödenirse ne olur tarzı çıkış sorularına da cevap aramaktadır. Yasal işlem başlatıldığı zaman diliminde bankanızın avukatları ile iletişime geçerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Lakin bu durumda belirli bir faiz oranı üzerinden ödeme gerçekleştirirsiniz.

Eğer banka ile anlaşma sağlanmazsa yasal işlem sonucunda bankaya borcunuz + avukatlık ücreti + dosya ücreti + işlenen faiz oranını birlikte ödemek durumunda kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu