Kredi Kartı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı 2020 Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme demek; kredi kartının dönem borcu üzerinden hesaplanan ve yine kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar yapılması gereken en az ödeme tutarını ifade etmektedir. Şayet bu tutarı ödemezseniz, kart sahibi olarak bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalma durumunuz olacaktır.

Bu yaptırımlardan en önemlisi de bankanızın borcunuzdan dolayı gecikme bildirimi düşmesi ve bu durumu Kredi Kayıt Bürosuna göndererek sizin notunuzun düşmesine dahi sebep olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

Asgari Tutar 2020 Nedir?

Kredi kartı borcunuzun eğer belli bir tutarını kapsayan bu kısmı ödemediğiniz takdirde sizinle ilgili bazı yasal işlemler uygulanabilmektedir. Yine aynı şekilde banka kartınızın kullanımı ile ilgili kısıtlamalar ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde ödenmeyen kısım yüzünden oldukça yüksek bir oranda gecikme faizi ile de karşı karşıya kalacaksınız. Eğer yasal düzenlemeler çerçevesinde şayet aynı yıl içerisinde üç kez en az ödeme tutarını yatırmazsa kredi kartı sahibi, kredi kartı nakit çekime ve limit yükseltmeye kapatılmaktadır.

Asgari Tutar Ödeme Faizi Hesaplama Nasıl Hesaplanır?

Eğer kredi kartı sahibi bir yıl içerisinde 3 defa asgari, ödeme tutarının altında ödeme yaparsa, kullanmakta olduğu kredi kartı borcun tamamı ödenene kadar tamamen kullanıma kapatılmaktadır.

Bu tür olumsuz durumlarda bütün bankalar bu durumu Kredi Kayıt Bürosuna bildirmekte olup, kart sahibinin kredi notu da düşürülmektedir.

Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama 2020

Asgari ödeme tutarı dönem borcunun belirli bir kısmını kapsayacak şekilde hesaplanmaktadır. Eskiden bu miktarı bankalar her bir müşterisinin kart limitine göre özel olarak hesaplamaktaydı.

Fakat 13.06.2019 tarihinde yayımlanan bir genelge ile artık kredi kartı asgari ödeme tutarı kart limitlerinden bağımsız olarak belirli bir sabit oranda yüzde hesaplama ile gerçekleştirilmektedir.

Bu değişiklikler neticesinde kredi kartı almanızın üzerinden henüz daha bir yıl geçmediyse, bu durumda olan tüm kart sahipleri %40 oranında asgari bir tutar ödeyeceklerdir. Şayet kartınızı alalı 1 yılı geçtiyse, kredi kartlarınızın asgari ödeme tutarı %30 olarak uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faiz Oranı 2020 Nedir?

Burada belirlenecek olan faiz miktarı, sizin borcunuzun ne kadarını ödeyin ne kadarlık kısmının kaldığına bağlı olarak değişmektedir.

Akdi faiz olarak adlandırılan faiz oranı, dönem borcunuzun minimum ya da minimumun az üstünde ödeme yapıldığında kalan bakiyenize uygulanan faiz olmaktadır. Bu oran ise güncel olarak %2,15 yüzde hesaplama oranı ile uygulanmaktadır.

Asgari Tutardan Kalan Borç Nasıl Hesaplanır?

Şayet kredi kartınızın dönem borcunun asgari tutarının altında bir ödeme işlemi gerçekleştirirseniz, ödemediğiniz kısım için gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu kısım içinde güncel faiz oranı %2,65 oranında uygulanmaktadır.

Yine gecikme faizi üzerine bütün ceza tutarlarınız üzerinden %5 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi uygulanmaktadır. Bunun haricinde yine %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu miktarları hesaplanmaktadır. Bütün bankalar bu ek vergileri kredi kartı borcunu ödemeyen kullanıcılarına uygulayabilmektedirler.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu