Kredi Başvuru

Kara Listede Olana Kredi 2020 Çıkar Mı?

Herkesin paraya ihtiyacı mutlaka oluyor, kazandığımız para genelde bize yetmiyor veya kazandığımızdan daha fazlasını harcamak isteyebiliyoruz. Eskiden insanlar kazandığından daha fazlasını harcayamazdı. İnsanların yüzde 90’ı kirada kalırdı, ev sahibi olan insanlar en zengin insanlardandı, ancak şu an bankaların çıkardığı kredi ürünleri sayesinde herkes uzun dönem ödemeli kredi alarak ev ve araba sahibi olabiliyorlar.

Bu noktada kredi çekmenin kolaylığına aldanarak ödeyebileceklerinin de üzerinde kredi çeken insanlar aldıkları kredilerin taksitlerini ödemekte dahi zorlanıyorlar ve 3 ay boyunca kredi ödemesi yapmadıkları takdirde, kara listeye düşüyorlar.

Bu da insanların 5 yıl süre ile kredi alamamasına neden oluyor. Peki kara listede olan biri kredi alabilir mi? Kara listede olana kredi çıkar mı?

Kara Listede Olan Kredi Alabilir Mi?

Kara listede olana kredi vermek, asgari ücret kazanan birine 1 milyon lira kredi vermek gibidir, yani alınması çok zordur. Kara liste olanlar, bankalara olan kayıtlı borçlarını 3 ay veya üç dönem ödemedikleri için kara listeye girerler. Kara listeden çıkabilmek için, bankaya olan tüm borçları bitirmek gerekir ki, tüm borçlar bittiğinde bile kara listeden çıkmak 5 yıl sürmektedir.

Kara listede olsanız da 5 yıl beklemenize gerek yoktur, bu süre zarfında bankanın bazı kredi ürünlerini, mesela kredili mevduat hesabı, 200 lira limitli kredi kartı gibi ürünlerini kefil veya teminat karşılığında kullanabiliyorsunuz. Kara listede olup olmadığınızdan haberiniz yoksa aşağıdaki kurumlardan öğrenebilirsiniz.

Findeks

Findeks’te kredi notu sorgulatması yaptığınız zaman kredi notunuz sıfır gözüküyorsa, kara listede olduğunu anlamına gelir. Ancak, daha önce hiç kredi kartı veya kredi kullanmadıysanız da kredi notunuz sıfır gözükür. Kara listede olmak için sıfır puan ve daha önce kredi çekmiş veya kredi kartı almış olmak gerekir.

Bankalar

Bankalar birkaç lira karşılığında kredi notunuzu findeks’e bağlı olarak sorgulayabiliyor. Kara listede olana kredi çıkar mı diye soran pek çok vatandaşımız, bankalar yoluyla kredi notunuz öğrenmeli ve ona göre yazımız okumaya devam etmelidir.

Kara Listedeyken Nasıl Kredi Alınır?

Kara listede olanların kredi alabilmesi için, öncelikle aylık sabit bir geliri olması gerekir. Sabit geliri ve herhangi bir malı ipotek ettirerek kredi kartı alabilmeniz mümkün olmaktadır. Aldığınız kredi kartının borçlarını düzgün bir şekilde ödediğiniz takdirde kısa sürede kara listeden çıkabilir ve yeniden kredi alabilirsiniz.

Kara Listedeyken Kredi Almak İçin Bunları Yapın

Kara listedesiniz, ancak acil paraya ve borca ihtiyacınız var. Bu durumda yine de kredi alabilir misiniz? Evet alabilirsiniz. Borcunuz için bir kefil bulabilir ve kefil sayesinde kredi çekebilirsiniz. Ancak kefilde bulunması gereken özellikler bulunmaktadır, işte o özellikler,

  • Kefilin kredi notunu yüksek olması
  • Ödenecek aylık taksit tutarı, kefilin gelirinin en fazla yarısı kadar olmalı.
  • Kefilin adı daha önce kara listeye karışmış olmaması ve adına kayıtlı bir icra takibi başlatılmış olmaması gerekir.

Bu nokta çok önemli, kara listede olduğunuz zaman bankadan sıradan bir insan gibi kredi alma ihtimaliniz yoktur, bu nedenle size kefil olacak kişinin mutlaka güçlü bir finansal geçmişe sahip olması gerekir. Yani kredi notunun iyi olması ve daha önce icra takibine girmemiş olması gerekir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu