Bankalar

İsviçre Bankaları İsimleri – Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı pek çok ülkenin İsviçre’deki HSCB bankasına ait olan bilgileri ‘’SwissLeaks’’ adı ile internet ortamında paylaşıldı. Yaklaşık olarak 2013 ülkeden 106 bin müşteriye ait 100 milyar dolardan fazla paranın yer aldığı gizli hesaplar deşifre edildi.

İsviçre Bankaları Vadeli Hesap Faiz Oranlar Nedir?

Nitekim 45 ülkedeki gazetecilerin ortak çalışma ürünü olan ‘’SwissLeaks’’ projesinin yöneticileri de bulunuyor. Bir internet sitesinde yayımlanan araştırmanın içerisinde Türkiye’de yer alıyor. Türkiye’nin toplamda 3 bin 105 müşterisi bulunuyor.  Aynı zamanda 34 ülke arasında 9.sırayı almış durumda.

İsviçre Bankası Türkiye Şubesi Var mı?

Türkiye açılan gizli hesaplardaki para miktarına istinaden yapılan sıralamada 3,5 milyar dolar ile 23.sırayı kaptı. Türkiye’den müşterilerin açtığı hesaplar içinde en yüksek tutarın 263,7 milyon dolarlık bir hesapta tutulduğu belirtiliyor. Bu hesaplarda en yüksek miktarda parası bulunan müşterilerin olduğu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; İsviçre, İngiltere, Venezuela, ABD, Fransa.

İsviçre Banka Gizli Hesabı Nasıl Açılır?

Belgeler, HSCB’nin Cenevre’deki ofisinde çalışan bir bilgisayar uzmanı tarafından 2007 senesinde sızdırıldı.

Ortak bir medya aracılığıyla kamuoyuna sunulan bu belgeler küresel bankacılık devi olan HSCB’nin uluslararası suç şebekeleri ve diktatörler de dâhil olmak üzere binlerce müşterisinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu yolla kazanç elde ettiği de verilen bilgiler arasında.

 • İsviçre’de gizli banka hesabının açılması için üç aşamanın takip edilmesi gerekiyor. İlk aşamada isim ve soy isim girilerek hesap yaratılmaktadır.
 • Akabinde ne kadar ücret isteniliyorsa o kadar miktar para hesabına yatırılmaktadır. Bir off shore şirketi aracılığıyla hesap işlemi değiştirilmektedir.
 • Ardından müşterinin ismi, hesap numarasıyla birlikte değiştirilerek hesap sahibinin adı Ali Mehmet yerine X133758’’gibi numaralandırılıyor.

Bu süreçten sonra hesap sahibi ismi ile değil numara ile kaydediliyor. İsim ile yapılan araştırma sonucunda da hesap tespit edilemiyor.

İsviçre Banka Kredisi Nasıl Çekilir?

İsviçre’de açılan gizli hesaplarda isimleri kullanılmadığını belirtmiştim. Üçüncü aşamada yani son aşamada yazışma adresi olarak banka kişisel verilerin adrese iletilmemesi işlemini uygulamaktadır.

Hiçbir hesap bilginiz posta, cep telefonu ya da mail üzerinden paylaşılmamaktadır. Para çekim işlemi için İsviçre’ye giderek bankadan paranızı çekebilirsiniz.

Başka türlü hesabınıza erişilemediğinin altını çizmek isterim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. merhabalar
  ben isviçre bankalarından birinde bir hesap açmak istiyorum
  nerden hangi adımlarla nasıl başlıyacağımı bana söyliyebilirmisiniz adım adım

  Teşekkürler

 2. Isviçre de hangi banka garantilidir?
  Nasil hesap açilir?
  Vadeli hesaba ne kadar vaiz verilir?
  Cevap verirseniz memnun olurum…

  Selam

SORU - CEVAP

 "İsviçre Bankaları İsimleri – Hesap Açma Nasıl Yapılır?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı