İptal Edilen Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen kredi kartları kişinin kendi bireysel tercihleri yönünde ya da vatandaşların bakaya olan borçlarını düzenli ödememesi sonucunda banka tarafından iptal edilmektedir. Sebebi ne olursa olsun kredi kartının kapatılması durumunda kredi kartı bir daha kullanıma açılmamaktadır.

Kredi kartı, bedava para gibi görünse de ay sonunda gelen ekstreler vatandaşların dilini yakmaktadır. Rastgele yapılan harcamalar, ardı arkası kesilmeyen gereksinimler, az gibi görünen ve dağ gibi biriken taksit borçları ne yazık ki ödenemeyip icraya kadar varmaktadır.

İptal Edilen Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Nasıl Yapılır?

Bu nedenle bankalar kendi güvenlikleri için kredi kartlarını iptal etmektedir.  İptal ettirilen kredi kartı bir daha açılmamaktadır. Ancak bankalar, borcunuzu ödeyip sicilinizi temizlediğiniz takdirde size yeni bir kredi kartı verebilir. Bu durum bankanın inisiyatifine bağlıdır.

İptal Edilen Kredi Kartı Kullanılabilir mi ?

Kredi kartınızın kapatılmasının sebebi ne olursa olsun iptal edilen kredi kartının tekrar açılması söz konusu değildir.

Kredi kartlarının yeniden kullanıma açılmasının nedeni ise, bankaların müşterilerine kredi kartlarının borçlarını geciktirmemeleri konusunda baskı uygulamaktır.

  • Nitekim borcunu ödemeyen ve kredi kartının yasal takibe düşmesine neden olan bir kişi bankanın kara listesine girer. Elbette ki bu durum uzun sürmez.
  • Eğer borçlarını öderse ve kredi notunu yükseltirse çalıştığı bankadan ya da bir başka bankadan yeniden kredi kartı talebinde bulunabilir. Bu durum bankanın size güvenmesine bağlıdır.

Aksi takdirde iptal edilen kredi kartının açılmaması da söz konusudur. Neden kapatıldığı oldukça önemlidir. Borçlarınız yüzünden kredi kartınız elinizden gittiyse tekrar kullanıma açılması oldukça zordur.

İptal Edilen Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır?

İptal edilen ya da banka tarafından kapatılan kredi kartını tekrar elde edemeyeceğinizi söylemiştik.

  • Eğer kredi kartı kullanmak istiyorsanız ve bankanın kara listesine girmediyseniz başka bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Kredi kartı onayı için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve düzenli bir gelire sahip olmanız yeterli olacaktır. Ancak unutulmaması gereken nokta 20 TL’lik kredi kartı borcu olan bir kişinin bile kara listeye gireceğidir. Banka sizin ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığını kontrol eder.

Yeni bir kredi kartı çıkaracağınız zaman bankanın talebinizi reddedip reddetmeyeceğini öğrenmek istiyorsanız bu faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu