Hesap Kartında Müşteri Numarası Nerede Yazar? 2020

Kredi kartı ya da banka kartının bağlı bulunduğu hesap için birlikte çalıştığınız bankada hesap numaranız yer almaktadır. Kredi kartınızın üzerinde bulunan tüm numaraların neyi ifade ettiğini belki biliyor belki de bilmiyorsunuz.

Hesap ile Müşteri Numarası Aynı mı? 2020

Banka müşteri numaranızı bilmiyorsanız yalnız değilsiniz. Çünkü ülkemizde banka müşteri numarasını unutan ya da bilmeyen kredi kartı ve banka kullanıcılarının sayısı tahmin ettiğimizden de fazladır. 

Hesap Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Ancak bilinmesi gereken bir husus, hem hesap numaranızın, hem hesabınızın bağlı olduğu şube kodunun hem de müşteri numaranızın kartınızın üzerinde yazıyor olabileceği.

Müşteri Numarası Nedir? Müşteri Numarası Nerede Kullanılır?

Müşterisi numarası her banka müşterisine özel olan, bankada hesap açıldığı zaman sistem tarafından müşteriye özel üretilen numaraya denir.

Müşteri numarası genel olarak, sizinle aynı bankayı kullanan kişinin, size para transferi yaparken işine yarayacaktır. Müşteri numarası olmadan internet şubesi üzerinden para transfer işlemi gerçekleşmez.

Müşteri numarasını internet şubesine giriş yaparken kullanmanız gerekebilir. Yanlış girdiğiniz müşteri numarası internet şubesine giriş yapmanıza engel olacaktır.

Müşteri Numarası Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartınızın üzerine baktığınızda gözünüze çarpan ilk 16 haneli rakam müşteri numaranızı ya da hesap numaranızı içermemektedir.

Kart üzerinde yer alan 16 haneli rakam kredi kartı numarasını ifade etmektedir. Peki, müşteri numarasını öğrenmek için neler yapılmalıdır, müşteri numarası nasıl öğrenilir?

Müşteri numarasını öğrenmek için izleyeceğiniz yöntemler farklıdır. Nitekim her bankanın müşteri numarası karttan karta farklılık göstermektedir.

Genel olarak kart numarasının hemen alt kısmında yer alan küçük bir şekilde yazılmış olan 4 haneli rakam müşteri numaranız olabilmektedir.

İlk dört hane şube kodu ve don dört hane sizin ek numaranızdır. Bu rakamları tuşlayarak, bankanın internet şubesine giriş yaparak İban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bankamatik kartınızın üzerinde yer alan ve kredi kartı ekstrelerinizde bulunan müşteri numaranızı, çalıştığınız bankayı arayarak öğrenebilirsiniz.

Müşteri Numaranız Kredi Kartınızın Ön Yüzünde Olabilir

Oldukça nadir bir durum olsa da bazı bankalar müşteri numaranızı size vermiş olduğu kredi kartının ön yüzüne basmaktadır. 

Bağlı bulunduğu vadesiz hesap ya da kredili mevduat hesabı numarası ise hiçbir kartın üzerinde bulamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu