Bankalar

Bankaların Havale ve Eft Saatleri Ücretleri 2020 Nedir?

Bankacılık işlemleri 100 yılı aşkındır tüm dünyada kullanılan bir sistemdir. İnsanların sadece para harcamalarında değil çeşitli alanlarda paralarını değerlendirebildikleri bu yasal kuruluşlarda dünyadaki paranın çok büyük bir dilimi işlem görmektedir.

Havale Nedir?

Ülkemizde 30’dan fazla farklı banka bulunmaktadır. Bankacılık işlemleri ile ilgilenmeye yeni başlamış birisi için en zor konulardan biri de havale ile eft arasındaki farklar ne olduğu sorusudur. Bu yazımızda farkları anlatmadan önce havaleyi anlatmak gerekirse bir bankanın müşterisi yine aynı bankadan farklı bir müşteriye para göndermesi işlemine havale denir.

Örneğin siz A bankasının müşterisisiniz ve para göndereceğiniz kişi de A bankasının müşterisi. Aranızdaki para transfer işlemleri havale olarak geçmektedir.

Eft Nedir?

Elektronik Fon Transferi adının kısaltması olan EFT ise havalenin tam tersi olacak şekilde iki farklı bankanın müşterisinin kendi aralarındaki para transferi işlemine denir.

Örneğin siz A bankasının müşterisisiniz ve para göndereceğiniz kişi B bankasının müşterisidir. O zaman yapacağınız transfer işlemi EFT olarak adlandırılır.

Havale Eft Saat ve Ücret Farkları Nedir?

Havale işlemleri ile EFT işlemleri arasındaki en önemli fark saat konusudur. Havale ile 7/24 işlem yapılabilirken bazı bankalar dışında EFT işlemleri gün içerisinde mesai saatleri arasında yapılabilmektedir.

Eft Saati Kaça Kadar Yapılır? 2020

Misal bu konuda özel hizmeti olmayan bir bankadan yapılacak EFT işlemleri sabah 09:00 ile akşam 17:15 saatleri arasında gerçekleşir. Bu saatler dışında verilen bir EFT emri bir sonraki iş günü mesai saati dilimi içerisinde gerçekleştirilir.

Havale Saati Kaça Kadar Yapılır? 2020

Örnek vermek gerekirse Cuma akşam 20:00 sularında yaptığını bir EFT işlemi diğer kişinin hesabına pazartesi sabah 09:00 itibari ile yansır. Ayrıca işlem gerçekleşme hızında da farklılık vardır.

Havale hemen yansırken EFT işlemi ise 2 3 dakikayı bulabilmektedir. Son fark ise havale masrafları EFT masraflarına göre daha ucuzdur.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu