Bayilik İş Fikirleri

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma 2020

Gölge ve gizli müşteri hizmetleri yeni gelişen ya da yeni ortaya çıkan bir sistem değildir ekonomi piyasası var olduğu günden beri özellikle müşteriye hitap eden iş kolları düşünüldüğünde buralarda çalışan elemanların denetimi ve özellik ve kurumların daha iyi gidebilmesi amaçlı olarak böyle bir yola başvurdukları görülmektedir.

Gölge Müşteri Nedir?

Gölge müşteri firmaların özellikle ürünlerini ya da mağazalarının işleyişini öğrenmek, personeli ve işin ilerleyişini izlemek amaçlı görev alan kişilerdir. Bu gizli müşterileri firma sahipleri özellikle tutar ve gördüklerini raporlamalarını isterler.

Amaç; iş standartlarındaki kaliteyi arttırmaktır. Aslında günümüzde bu işi ek iş niteliğinde kullananlar daha çok vardır. Aylık belirli ve düzenli getirisi bulunmadığı için eğlenceli bir iş gibi gözükse de var olan işe ek iş olarak tercih edildiği bilinir.

Gizli Müşteri Olmanın Şartları

Gizli müşteri olmak isteyen kişi firma ile tanışma noktasında bir sözleşme imzalar. Sözleşmede geçen maddeleri kabul ederek işe başlayacaktır.

 • Özellikle bu tarz konularda daha ehliyetli ve tecrübeli olanlar tercih edilmektedir.
 • Yaş sınırlaması burada önemlidir. 18 yaşı geçen kişiler başvuruda bulunabilirler.
 • Gizli müşteri olarak görevlendirilen kişiler, işverenin belirleyeceği her yere gidebilecek hürriyete sahip olmalıdır.
 • Kişi tüm masraflarını (yol, yemek vb.) yazılı olarak belge niteliğinde iş bittikten sonra işverenine iletmelidir. Bu her iki tarafında mağdur olmasına engel olacaktır.
 • Bazı iş yerleri sizinle sözleşme aşamasında özellikle ehliyetinizin varlığını isteyebilir.
 • Araç kullanma ehliyetine sahip olmanız böyle bir işte sizin için avantaj olacaktır.
 • Şartlar konuşulurken kullanmak durumunda olacağınız bu araç kendinize ait olsun da istenebilir. Kiralanmış bir araç olsun da istenebilir. En baştan konuşulan maddelerdir.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Özel olarak bazı işletmelere de danışabilirsiniz. Giyim, yemek, kozmetik başta olmak üzere pek çok sektörde yılın belirli dönemlerinde pek çok firma bu yöntemi kullanmaktadır.

Daha kaliteli ve tertipli bir hizmet için muhakkak ki kullanılan bu işin bitmesi ya da son bulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Gizli müşteri olmak isteyen kişiler önceden böyle bir şey deneyip deneyimleme dediklerini yazılı bir belge ya da rapor ile belirtirler.

Elden teslim olarak değil siteleri üzerinden bir işleyişe sahip olan bu gölge müşteri olayı günlük hayatta danışmanlık büroları olarak işleri gösteren yerlerden form doldurarak da başvurula bilmektedir.

Çok kere yazılı bir şekilde raporlama istenilmek ile beraber bazen de gidilen mekana ait resim ya da video çekimi gibi işlerde söz konusu olabilmektedir.

 1. Kişilerin lise veya üniversite okumuş ve buralardan mezun olmuş olmalarına dikkat edilmektedir.
 2. İş ahlakına sahip olması ve işi düzgün mü yerinde yapacağını bildikleri kişiye daha bir öncelik tanımaktadırlar.
 3. Özel olarak bireysel kişilerin de bu konularla ilgilendikleri bilinmektedir.

Gizli Müşteri Ücretleri

 • Basit bir hesaplamayla işin daha başında olan biri için ücret olarak her gidilen iş başına 200 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bunun yanında işveren ya da firmanın sorumluluğunda olan bir başka konu da; iş ve yemektir.
 • Her firmada bu söz konusu olmasa da çoğu iş faaliyeti içerisinde olduğu için yol ve yemek masraflarını da karşılamaktadır.
 • Kişi ajans yolu ile böyle bir göreve başvurmuşsa saat başına tutar olarak 10 TL gibi bir ücret alabilmektedir.

Gizli Müşteri Ne İş Yapar?

 • Kişi işe başlamadan önce iş sahibi ya da firma kişiye bazı özel sorular verir.
 • Herhangi bir alışveriş yapan kişinin elemanlar tarafından karşılandığı, güler yüzlü olup olmadıkları
 • Herhangi bir ürün alışverişi sırasında müşteriye nasıl davrandıkları
 • Teslim ve değişim yapılan bir ürün getirildiğinde personelin o kişiye yani müşteriye nasıl davrandığını? Tek tek raporlar.

Bu ve benzeri maddeler firmalar tarafından müşteriye verilir. Bunun yanı sıra maddeler içerisinde yer almayan personelin müşterilere hali ve tavrı, güler yüzlü olup olmadığı, selam verip vermediği, müşteri ile ilgilenip ilgilenmediği tek tek raporlanır.

Hatta bazen gizli müşteri özel olarak bazı sorular yöneltir. Personelin verdiği cevap tek tek yine rapora işlenir. Özellikle personelin tavırları burada çok önemlidir.

Bu işi yaptıracak olan firma şeyden sonra da isteyebilir. Özellikle bir ürün almanızı ve oradan ayrılmanızı isterler. Bir süre sonra dükkana geri dönüp almış olduğunuz üründe hata olduğunu ya da bu ürün değiştirmek istiyor olduğunuzu söylemenizi isterler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ege ve akdenizdeki il ve ilçelerde dis klinkleri için malzeme tedarik ediyorum buralardaki mağazalarda gizli müşteri olmak ek gelir kazanmak istiyorum is kendimin olduğu için mesai saatim sorunum yok

 2. Merhaba
  Ajanslarla çalıştırın ama ücretleri çok düşük
  Daha iyi rakamlı projeler için nereye başvurabilirim

SORU - CEVAP

 "Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma 2020" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı