Çalışan Emekli

Emekli Promosyonları ve Çift Maaş Hesaplama 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu geçtiğimiz aylarda hak sahibi vatandaşlara maaş ödemesinde yeni bir dönem başlattı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen ve oy birliğiyle kabul edilen çift maaş mevzusu emsal karar niteliği taşımaktadır.

Yapılan düzenleme ile birlikte SGK’dan çift maaş alabilme şartlarında değişiklik meydana gelmiştir. Özellikle ölüm aylıklarında yaşanan eşitsizlik yapılan düzenleme ile birlikte giderilmiştir. Buna göre eşler artık hem vefat eden anne ve babalarından hem de eşlerinden ayrı ayrı maaş alabilme hakkı elde etmiştir.

Önceleri böyle bir durum söz konusu olmayıp Sosyal Güvenlik Kurumu ödenen parayı da tahsil etmekteydi. Yargıtay tarafından emsal niteliği taşıyan bu karar büyük yankı uyandırmıştır.

Çift Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

Yargıtay tarafından alınan karara göre anne ile babadan ve eşten ayrı ayrı maaş alabilmenin önü açılmıştır. Hatta bazı uygulamalara göre üç maaş almak da mümkün hale gelmiştir. Geçmiş yıllarda geçerli olan düzenlemeye göre anneden ve babadan yetim aylığı alan kişilerin maaşları kesilmekte ve önceden ödenen tutarlar tahsil edilmekte idi. Ancak yapılan düzenleme bu alanda yenilikleri de beraberi de getirmiştir.

Geçerli olan düzene göre SSK’lı, memur ya da Bağkur fark etmeksizin sigortalı kişi öldüğü takdirde geride kalanlara emekli maaşı bağlanmaktadır. Ölüm aylığı olarak da bilinen bu maaştan yararlananlar arasında öncelikle ölen kişinin ailesi yer almaktadır.

Kimler İki Emekli Maaşı Alabilir?

Kimler çift emekli maaşı alabilir diye bakıldığında 4A (SSK), 4B (Bağ-kur) ya da 4C (Emekli Sandığı) ayırt edilmeksizin sigortaya tabii olanların eşleri dul maaşı almakta ve çift maaş alma hakları bulunmaktadır. Kadın emekli eşinin vefatının ardından dul aylığı almakta iken Emekli Sandığı’ndan emekli olan babasının ölmesiyle birlikte yetim aylığı da almaya hak kazanmaktadır. Bu duruma bakıldığında aynı anda üç maaş almak mümkün hale gelmektedir.

Yetim Maaşı İçin Medeni Hal Önemli Mi?

Yetim maaşı alabilmek için medeni hal önem taşımaktadır. Kız çocukları için bakıldığında yaş ayrımı yapılmamaktadır. Fakat bunun yanı sıra kızın bekar, boşanmış ya da dul olması gerekir. Ayrıca çalışmıyor ve kendi sigortalı olmasından ötürü herhangi bir maaş almıyorsa bu durumda babanın ya da annenin vefat etmesinin ardından yetim maaşı almaya hak kazanılacaktır.

Çift Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Çift emekli maaşı bağlanması için bazı detaylar yer almalıdır. Buna göre babanın ya da annenin vefat etmesinden sonra bağlanacak olan maaşlardan biri emekli sandığı kapsamında ise kız çocukları her iki maaşı da eksiksiz olarak alabilmektedir.

Erkek çocuklarında ise durum biraz daha farklı olup herhangi bir zorunlu eğitim almamaları durumunda 18 yaşına, orta öğrenim görmeleri halinde 20 yaşına ve yüksek öğrenim gördüklerinde ise  25 yaşına kadar maaş verilmektedir. 25 yaşının doldurulmasıyla birlikte erkek çocuklarının ölüm aylığı alma hakkı ortadan kalkmaktadır.

Ölüm Maaşının Şartları Nelerdir?

 Vefat edenin ardından geride kalanların maaş alabilmeleri için bazı şartların sağlanıyor olması gerekir. Bu noktada ölüm maaşı şartları açısından ölen sigortalı kişinin prim ödemesi ve ölümünün Ekim 2008 tarihinden önce olup olmadığı dikkate alınır.

Ölen kişi Emekli sandığına ya da Bağkur’a bağlı ise ve Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiyse bu durumda prim ödeme gününün en az 1800 olması beklenir. Eğer bu tarihten sonra ölen SSK’lı ise bu halde beş yıldan beri sigortalı olunması ve 900 prim gün sayısının tamamlanması gerekir.

Ölen kişinin Bağkurlu olduğunda genel sağlık sigortası primleri de dahil olmak üzere ödenmemiş prim borcunun bulunmaması şartı aranır. Vefat eden kişi Bağkur kapsamındaysa ve Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse bu durumda 1080 gün prim sayısının tamamlanmış olması gerekir.

Hem Eş Hem De Anne Babadan Maaş

Hem eş hem de anne babadan maaş almak için vefat eden kişinin ölü tarihi ile emekli sandığı mı bağkur mu yoksa ssk kapsamında mı yer aldığı önem taşımaktadır. Eğer vefat eden anne baba ile eş aynı sigorta türüne sahipse bu durumda tek maaş alınmakta ve en yüksek maaş bağlanmaktadır.

Sigortalıların ölüm tarihinde Ekim 2008 tarihi öncesi ve sonrası dikkate alınmaktadır. Örneğin ölen sigortalı kişilerden biri Ekim 2008 öncesi biri ise ekim 2008 sonrası vefat etmişse bu durumda maaş hakkı olan kişi iki maaş alabilir.

Ekim 2008 Öncesi Vefatlarda Çift Maaş Durumu

Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşen vefatlarda anne baba SSK eş ise Bağkur kapsamında ya da bu durum tam tersi ise hak düşen kişiye çit maaş bağlanabilir. Eğer eş emekli sandığı Anne baba SSK’lı ya da anne baba Bağkur eş emekli sandığı ise iki maaş alınabilir.

Eğer anne baba emekli sandığı üyesi eş ise SSK’lı ya da eş bağkur anne baba ise emekli sandığı kapsamında ise bu durumda da çift maaş almak mümkün hale gelecektir.

Ekim 2008 Öncesi Vefat Halinde Çift Maaş Tutarı

Anne babanın ekim 2008 tarihinden önce ölmesi halinde her ikisi de SSK ya da Bağkur üyesi ise yüksek aylığın tamamı ile düşük aylığın yarısı verilir. Eğer her ikisi de emekli sandığı kapsamındaysa bu durumda yüksek maaş verilmektedir.

Anne babadan biri SSK’lı veya Bağkurlu, diğeri ise emekli sandığı üyesi ise bu durumda geride kalan yetim iki maaşı da tam şekilde alabilir. 2008 öncesi vefatlarda çift maaş tutarı için sigortalının statüsü belirleyici özelliğe sahiptir.

SGK Maaş Ödemeleri

SGK maaş ödemeleri maluller ve harp malulleri, çalışma hayatı süren en az yirmi yıllık sigorta süresi bulunan ve bununla birlikte beş bin gün prim ödenmiş olan kişiler için yapılmaktadır. Yaşlılık aylığı da denilen bu maaş ödemeleri TBMM Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda konu edilen kanun teklifinin kabul edilmesiyle birlikte dernekler üye bilgilerini mülki amirliğe iletmektedir.

Altı aylık üyeliği devam eden kişilere ait adı, soyadı, TC kimlik numarası ve doğum tarihi gerekli bilgiler arasında yer almaktadır. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine aylık verilen maluller ile harp malulleri çift maaş alma hakkı elde etmektedir.

SGK’ dan Çift Maaş Alma Hakkı

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde malulluk aylığı alırken yeniden çalışma hayatına atılan kişilere çift maaş verilmektedir. Bunun haricinde ölüm aylığı verilme şartlarının taşınması halinde bazı hak sahipleri de SGK’dan çift maaş alma hakkı elde etmektedir. Örneğin babası SSK emeklisi eşi ise memur emeklisi olan kişiler vefatın hangi tarihte olduğu dikkate alınmaksızın çift maaş alabilmektedir.

Üç Maaş Alma Durumu Nasıl Olur?

Üç maaş alma hakkı ilk bakışta mümkün değil gibi görünse de yapılan düzenleme bunu gerçekleşebilir hale getirmiştir. Buna göre kişi kendi sigortalılık hakkından emekli maaşı alıyorsa bunun üzerinde annesinin ya da babasının vefatından yetim aylığı ve eşinin ölümünün ardından ölüm aylığı alma hakkına sahip olduğu ifade edilir. Ancak bu maaşı alabilmek için vefat eden kişilerin Emekli Sandığı, Bağkur ya da SSK gibi sigorta kollarından birinden hak kazanmış olmaları gerekir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu