Bankalar

Ek Hesap Nedir? 2020

Sitemizde yazdığımız birçok aidat ücretleri konusunda birçok kartın yanında ek kart verildiğini ve ek kart ücretinin olduğunu yazmıştık. Ek kart ne diye sorulacak olursa vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış olan düşük bütçeli kredi amaçlı kullanılan karttır.

Nakit ihtiyacı duyduğunuz zaman belirli faiz oranı karşılığında bankalardan düşük tutarda çekim yapabildiğiniz kartlar ek kart olarak nitelendirilmektedir. Ek kart ile ilgili müşterilerin birçok sorusu bulunmaktadır. Bu soruları cevaplamak gerekirse;

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesabınızda belirli bir oranda nakit çekme imkanınız bulunmaktadır. Eğer çektiğiniz miktar hesaplandıktan sonra vade işlemine girer. Vadelerdeki faizli taksit oranları ödenmezse bu durum hem kredi notunuzun düşmesini sağlar hem de bir sonraki dönemlerde nakit ihtiyacınız olduğu zaman ek hesaptan nakit çekmenizi engeller.

Ek Hesap Kapatma Nasıl Yapılır

Eğer hiç ödeme yapmazsanız ilk ödeme süresinin geçimi ardından 90 günlük yasal takip süreci başlar. 90 günlük süre içerisinde faizi ile artan borç oranı ödenmezse 90 günün sonunda bankanın avukatları tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılır. Yasal işlem sürecinin başlangıcında banka avukatları ile anlaşma yoluna gidilmezse iş mahkemeye taşınır.

Ek Hesap Limiti Nedir?

Mahkeme sonucunda yüzde 95 ihtimalle banka haklı bulunup hem borç tutarının hem de faiz tutarının ödenmesi tarafınıza kesilir. Ayrıca mahkeme ve avukat ücretleri de sizin ödemeniz dahilinde tutulur. Düşen kredi notunuzdan dolayı sonraki dönemlerde de bankalara yapacağınız başvurulardan olumsuz cevaplar alırsınız.

Ek Hesap Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarından ya da ek hesap kartlarından nakit çekimi yapılabilmektedir. Lakin kredi kartlarından nakit çekimi yapıldığı zaman hem faiz oranı yüksek olur hem de ek çekim için her seferinde ücret ödenmektedir. Ek hesaptan yapılan çekimlerde faiz oranı düşük olduğu gibi ek çekimlerden de herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu