Bayilik İş Fikirleri

Çay Ocağı Açma Maliyeti Nedir? 2020

Düşük sermaye ile yüksek kazançlar elde edebileceğiniz nasdir iş fikirlerinden biri olan çay ocağı açmak eski bir iş fikri gibi görünse de hala işleyebilen ve hala yüksek kazançlar elde eden iş kollarından biridir. Çay ocağı açmak düşük sermaye gerektirdiği için hemen her tarafta görebilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak için Gerekli Ruhsat ve Belgeler Nelerdir?

Bu da bu sektörde rekabetin oldukça güçlü olduğunu gösteriyor. Bu rekabeti kırabilmek için iki seçeneğiniz bulunuyor. Ya çok işlek bir muhitte dükkan açacaksınız ya da çok düşük fiyatlarla satış yapıp müşteriyi buraya çekeceksiniz. Aslında bunun gibi pek çok püf noktası bulunan dikkat edilmesi gereken tonlarca detay bulunan bu iş fikrinden gerçekten ne kadar para kazanabiliriz. Çay ocağı açma fikri gerçekten mantıklı mı ? 

Çay Ocağı Kaç Para Gerektirir ve Ne Kadar Kazandırır

Bir çay ocağı açmak gerçekten çok kolaydır. Ancak işin zorluğu girdikten sonra başlamaktadır. Bir çay ocağı açmak için gerekenler bellidir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR->
2020 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?

1- Çay Ocağı Açmaya Müsait Bir Dükkan

Bu konu gerçekten çok önemlidir zira pek çok girişimci bu alanda ciddi hatalara düşebilmektedir. Bir çay ocağı açmak için yeterli büyüklükte bir dükkan tutmalısınız. Eğer tutacağınız dükkan daha önce çay ocağı değilse sıkıntı daha da büyüyebiliyor zira dükkanın yeterli büyüklükte olup olmadığını tespit etmek epey zorlu olabilecektir sizler için.

çay ocağı açma iş fikirleri

Bir çay ocağı açmak için en az 100 metrekare hatta mümkünse 150 metrekare bir dükkana sahip olmalısınız. Günümüzde sermaye yeterliliğini daha da düşürmek isteyen girişimcilerin 30-40 m2 dükkanlar açtığını görüyoruz bunlar gerçekten bir hatadır. Dükkanın büyüklüğünü ayarladıktan sonra elbette iyi bir konumda bir dükkan bulmalısınız. Kuş uçmaz kervan düşmez bir dükkan sizin işinizin batmasına neden olabilir.

Her ne kadar bir insanın çay ocağına gidip bir şeyler içmesi için cebinde çok para olmasına gerek duyulmamasına karşın, iyi bir muhit dükkan seçiminde oldukça önemlidir. 

2- Çay Ocağı Kosgeb Yardımı Varmı?

Bir çay ocağı aldınız. Ancak içerisinde herhangi bir araç gereç yok. Semaver almanız gerek dolap almanız ve televizyon almanız gerek. Bunların hepsini sağlam firmalardan tedarik etmek oldukça önemlidir. Mümkünse bu aletler bozulduğundan hemen tamir etmeye gelmeliler. Bir çay ocağında televizyonun veya bir dolabın bozulması bütün müşterileri kaybetmenize neden olabilir. Çünkü bazı müşteriler sadece televizyon izlemek için veya soğuk bir şeyler içmek için geliyor olabilir. Bu nedenle bu konu oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR->
Evlere Temizlik İşi Fiyatları İş İlanı Veren Yerler 2020

3- Çay Ocağı Açmak için Fikirlerinizi Paylaşın

Gerektiğinde dükkanı emanet edebileceğiniz koşulsuz güvenebileceğiniz kalifiye elemanlar çalıştırın ve iyi maaş verin. Çünkü kahvehanede ne ne kadar satılmış diye saymanız çok zor olacaktır. Yani kasadan veya maldan bir açık verebilirsiniz. Bunun olmasını kimse istemese de günümüzde personeller bunu çok sık yapıyor. Kalifiye bir personel alır ve gerçekten iyi bir maaş verirseniz bu işi kaybetmemek için asla böyle bir işe girişmeyceklerdir. 

Çay Ocağı ile Ne Kadar Kazanırım ?

Bu işte elde edeceğiniz kazanç sizin dükkanınıza ve çalışkanlığınıza bağlıdır. Bazı çay ocakları saat 9 gibi açılıp akşam 5-6 gibi kapanır. Bu tarz dükkanların sonu batıştır. Eğer para kazanmak istiyorsanız dükkanı sabah 6-7 gibi açıp akşam 22’e kadar ve müşteri potansiyeli varsa gece gündüz açık tutmalısınız. Tabi ilk etapta bunları bilemeyeceğinizden her  çay ocağının açılış ve kapanış saatleri ile çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR->
Tekel Bayi Açma Açma Şartları Nedir? 2020

Elde edeceğiniz kazanç hususuna gelirsek, günümüzde çay ocaklarında çay 1,5 TL’den kahve 2-3 TL’den satılmaktadır. Soda veya su gibi şeyler de bakkal veya market fiyatlarından 50 kuruş zamlı olarak satılır. Sizlerde bu fiyatlardan satış yapacağınıza göre ortalama bir çay ocağının kar marına sahip olursunuz.

Ortalama bir çay ocağının kar marjı yaklaşık yüzde 75 civarındadır. Yani kasadaki her 100 liranın 75 lirası brüt kardır. Brüt kar size kalan bir kar miktarı değildir. Brüt kar elde edilen kardır yani bu kardan dükkan giderleri çıkılmamıştır. 

Ortalama bir kahve dükkanının günde 1,000 TL ciro yaptığını düşünürsek aylık geliri ortalama 23,000 TL civarıdır. Bu gelirden, elektrik su doğalgaz personel gideri, sigorta ve vergi giderleri kira ve kira  stopajı gibi giderleri düştüğümüzde elinize yaklaşık olarak 13,000 TL ile 15,000 TL arasında değişen bir kar kalmaktadır. Yani günde 1000 TL ciro yapıyorsanız elde edeceğiniz kar budur.

Daha fazla veya daha az ciro yapan çay ocakları da vardır. Günde ortalama 2,000 TL ciro yapan bir çay ocağının aylık geliri 30,000 TL’yi bulabilmektedir. Sizlerde yüksek kazançlı iş fikirlerini öğrenmek istiyorsanız sitemizi takip etmeyi unutmayın. 

İşlemler:

Destek Admin

Soru veya Şikayetlerinizi Aşağıdaki Soru - Cevap Bölümünden Yazın! Destek Ekibimiz ve Kullanıcılar Anında Cevap Vermektedir..

Okumaya Devam Et

SORU - CEVAP

 "Çay Ocağı Açma Maliyeti Nedir? 2020" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı