Tarım Çiftçilik

Büyükbaş Hayvan Yem Fiyatları 2020

Büyükbaş hayvan yem fiyatları 2020 yılı için en güncel şekliyle erişime açıktır. Tarım Kredi Kooperatifi yem üretimi konusunda hizmet vermekte olup büyükbaş hayvancılık sektöründe kullanılabilecek yemler ve fiyatları ile ilgili insanlara en uygun seçenekleri sunar.

Temel amacın bilinçli hayvancılık yapılması olması nedeniyle özellikle hayvanların beslenmesinde kaliteli yemlere önem veren kurum fiyatlar konusunda da üreticinin yanındadır.

Ülke içerisinde Tarım Kredi haricinde yem üretimi ve satışı yapan çok sayıda firma vardır. Bunlar arasından seçim yaparken en kaliteli ve en uygun olan yemleri seçmek gerekir. Seçim aşamasında hayvanın bulunduğu dönem ve özellikler dikkate alınmalıdır. Böylece verimlilik daha da artacaktır.

Büyükbaş Yem Fiyatlarını Kim Belirler?

Büyükbaş yem fiyatları ile ilgili gerekli destek Tarım Kredi Kooperatifi tarafından sağlanmakta olup bu imkandan yararlanmak için il ve ilçe müdürlüklerinde yer alan Tarım Kredi Müdürlükleri’ne müracaat etmek gerekir.

 • Büyükbaş yemleri kendi içerisinde süt yemi ve besi yemi olarak ikiye ayrılmakta olup fiyatlar da buna göre farklılık gösterir.
 • Tarım kredi kooperatifi ile özel yem firması fiyat politikası değişkenlik gösterebilir.
 • Fiyat araştırmasına başlamadan önce hangi yem türünün hangi dönemde kullanıldığı iyi öğrenilmeli ve hayvanın durumuna uygun yem satın alınmalıdır.
 • Büyükbaş hayvan yemi fiyatları alınacak yem türüne göre değişecektir.

Ayrıca KOSGEB tarafından verilen çiftçi desteği ile ilgili KOSGEB Çiftçi Desteği 2020 Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Buzağı Başlangıç ve Büyüme Yemi

Buzağı başlangıç yemi adından da anlaşılacağı üzere yeni doğan buzağı için dördüncü günden sekseninci güne kadar verilir.

 1. Sindirimi kolaylaştıran ve lezzetli olan bu yem mineral, enerji, vitamin ve protein yönünden zengindir.
 2. Buzağının sütten erken kesilmesine katkıda bulunan bu yem hayvanın korunmasına da katkıda bulunur.
 3. Buzağı başlangıç yemi elli kilogramlık paketler halinde satışa sunulur.

Buzağı büyüme yemi ise başlangıç yeminden sonra altmış birinci ile yüz yirminci günler arasında kullanılır. İskelet ve kas sisteminin gelişmesine katkıda bulunan bu yem işkembe gelişiminin hızlanmasını sağlar.

Aynı zamanda hayvanın o dönemdeki maksimum ağırlığına ulaşmasını sağlayan buzağı büyütme yemi fiyatları ortalama seksen lira civarında satışa sunulur.

Büyükbaş Sığır Besi Yemi ve Fiyatları

Büyükbaş sığır besi yemi kendi içerisinde standart yem, geliştirme yemi ve yemi bitirme gibi çeşitlere ayrılır. Standart besi yemine dördüncü ay itibariyle başlanmakta olup en önemli gelişim ayları bu yem ile geçirilir.

 • Hayvanlar için iştah açısı olan bu yem büyükbaş sığır hayvancılığı yapanlar için ekonomik olarak bilinir.
 • Sağladığı kolay sindirim, lezzet gibi olumlu özellikler sayesinde hayvanların dengeli şekilde büyümesine yardımcı olur.
 • Genel olarak sığır besi yemi fiyatları yetmiş lira civarında olarak belirlenmiştir.
 • Sığır besi geliştirme yemi ise beşinci ay ile başlar ve besi döneminin bitimine üç ay kala bırakılır.
 • Son üç aylık dönemde hayvana sığır besi yemi bitirme yemi verilir.

Sindirimi daha kolay hale getirerek et oranını yükseltmek amacıyla verilen bu yem erken büyüme, enerji, kemik gelişimi gibi özelliklere sahiptir.

Gebe Sığır ve Düve Yemi

Gebe yemi dişi hayvanların ikinci ve sonraki gebeliklerinde son iki ayda verilen yem türüdür. Yavrunun sağlıklı gelişmesine katkıda bulunan bu yem tüm besin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılar. Bu yem sayesinde yavru doğumdan sonra da sağlıklı olmaktadır.

 • Düve yemi ise dişi sığırların gebeliklerinde beşinci aydan itibaren başlanıp doğuma son on beş gün kalaya kadar verilen yem çeşididir.
 • Hayvanın doğumuna, karın içindeki buzağının sağlığına ve doğum sonrasına katkısı bulunan bu yem aynı zamanda düveyi hastalıklara karşı da korur.
 • Bu yemi tüketen hayvanların canlı ağırlıklarında artış meydana gelmektedir.

Sığır Süt Yemi ve Tahıl Mix

Tarım kredi kooperatifi büyükbaş yem türleri arasında yer alan sığır yemi tahıl mix besi döneminde bulunan tosun ve danaların beslenmesi amacıyla hazırlanmış tahıl karışımıdır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişiler ellerinde yer alan mısır, kırılmış arpa gibi tahılları karıştırarak bu yemi elde ederler. Yemden hayvana ne kadar verileceği ağırlığa göre değişmektedir.

 • Sığır süt yemi ise besi hayvanlarında doğumdan sonra ve anneden ayrılacağı döneme kadar verilen yem türüdür.
 • Tamamlayıcı ve sindirimi kolay olan bu yem sağılan süt ineklerinin beslenmesinde son derece etkilidir.
 • Hayvanlarda yaşanan döl problemlerini minimum seviyeye indiren sığır süt yemi fiyatları elli kilogramlık tozlar için 70 ile 75 TL, paletler için ise 80 ile 85 TL arasında değişmektedir.

CP Büyükbaş Yem Özellikleri

Hem büyükbaş hem de küçükbaş ve kanatlı hayvanlara yönelik yem üreten bir firma olan CP marketlerde işlenmiş ürünleriyle de yer almaktadır. Firmanın yıllık yaklaşık yem üretimi yirmi yedi milyon olarak ifade edilir.

Toplam Pazar payı yüzde yedi olan firma ilk fabrikasını 1986 yılında kurmuştur. Ülke çapında altı tane yem fabrikası olan CP hayvan bakımı ve beslenmesi konusunda yetiştiricilere destek olmaktadır.

düve yemi kuzu büyütme yemikuzu besi yemi
buzağı başlangıç yemi buzağı büyütme yemi18 protein süt yemi
besi geliştirme yemi21 protein süt yemitoz süt yemi
yumurta yemistandart besi yemi besi bitirme yemi

Bunlar içerisinde en uygun fiyatlı yem türü standart besi yemi olup bunu besi bitirme yemi fiyatları takip etmektedir. En yüksek fiyat aralığı ise yumurta yemine aittir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyükbaş Yem Desteği

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapan çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı yem desteği vermektedir.

 • Dekar başına ve yıllık olacak şekilde verilen destekler kendi içerisinde çeşitlere ayrılır.
 • Yapay çayır ve meralarda verilen destek 150 TL iken tek yıllık silajlık ürünlerin üretimi için yapılacak destek 55 TL şeklinde belirlenmiştir.
 • Tarımsal faaliyetler ve buna benzer durumlara dair devlet destekleri için bakanlığın internet sitesi takip edilmelidir.

2020 yılı için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalara göre 2020 yem fiyatları ile ilgili yüzde on oranında indirim yapılacağı ifade edilmiştir.

Tarım Kredi Büyükbaş Yem Fiyatları 2020

Tarım kredi kooperatifi büyükbaş yem fiyatları 2020 yılı için de en uygun olacak şekilde belirlenmiştir. Bu fiyatlar taban fiyat olarak belirlenmekte olup ilgili fiyatlardan yem alabilmek için il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekir. Belirlenen fiyatlara göre;

 • Besi palet 16/2600 65 ile 75 TL arasında
 • Süt tahıl mix 24/2500 85 ile 90 TL aralığında
 • Süt palet 19/2600 75 TL ile 80 TL arasında
 • Buzağı büyütme yemi 80 TL ile 85 TL aralığında
 • Besi toz 16/2500 65 TL ile 70 TL arasında fiyatlarla satışa sunulur.

Büyükbaş ve Küçükbaş Yem Fiyatları

Büyükbaş yem fiyatları için olduğu gibi küçükbaş yemleri de kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta ve fiyatlandırma yem türüne göre farklılık göstermektedir. Buna göre küçükbaş yem türleri arasında;

 • Kuzu besi yemi
 • Toklu besi yemi
 • Koyun süt yemi
 • Keçi süt yemi gibi yemler bulunur.

Bunlar içerisinde en uygun fiyat aralığı toz koyun süt yemi fiyatları için verilmektedir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu