Çalışan Emekli

BağKur ve SSK 2020′ de Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

İnsanlar emekli olana kadar çalışıyor ve topluma hizmet edip devlete vergi ödüyorlar. Tabi bu süreç içerisinde emekli olma yaşı geldiğinde ne kadar emekli maaşı alırım sorusu da zihinlerde yer buluyor. Emekli maaşını hesaplamak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nca hazırlanan hesaplama robotu kullanılmalıdır. Kişinin ne kadar emekli maaşı alacağı hangi sigorta kolu kapsamında çalıştığından ödediği sigorta primine ve kişinin yaşına kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplanırken Hangi Bilgiler Kullanılır?

Emekli maaşı hesaplaması yapılırken bazı bilgiler aktif olarak kullanılmaktadır, işte emeklilik maaşı hesaplanırken kullanılan bilgiler,

 • Emekli olunacak yaş veya dönem
 • Sigortaya başlama tarihi
 • Ödenen toplam prim 
 • Ödenen primlerin toplam tutarı
 • Emekli olacak kişinin malullük durumu
 • Ad-soyad bilgileri

Yukarıdaki bilgiler hesaplama robotuna girildiğinde ne kadar emekli maaşı alınabileceği çıkmaktadır. Bu kapsamda, kişiler bu bilgileri kullanarak 4a, 4b, 4c veya diğer farklı sigorta koluna mensup kişiler emekli maaşlarını sorgulayabileceklerdir.

Emekli Maaşı Hesaplaması Nereden Yapılıyor?

Ne kadar emekli maaşı alabileceğinizden, maaş bilgilerinize kadar tüm detayları görebilmek için, emeklilik maaş hesaplama robotu kullanılmalıdır. http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas tıklanmalıdır. Bu bağlantı adresini kullanarak emekli maaşı hesaplama bölümü açılmalıdır.  Hesaplama bölümünde sizlerden şu bilgiler talep edilecektir.

 • Kimlik Numarası
 • SSK’ya bağlı sicil numaranız
 • Baba Adı
 • Nüfusuna bağlı olduğunuz il
 • Doğum tarihiniz

Bu bilgiler ekrana girildikten sonra, ‘‘Sorgula” butonuna tıklanması gerekmektedir. Sorgulama ekranını açtıktan sonra ödemiş olduğunuz mevcut prim tutarları ile elde edebileceğiniz emekli maaşınız ortaya çıkacaktır.

4/A’lı Sigortalılar İçin Emekli Maaş Hesaplaması 

SSK’ya bağlı olarak çalışan kişilerin alacakları emekli maaşlarının hesaplanmasında aşağıdaki bilgiler kullanılmaktadır.

 • 4A sigorta koluna mensup bireylerin emeklilik maaş hesaplaması yapılırken, 2000 yılı öncesinde sigortalı olup olmadıkları dikkate alınacaktır ve buna göre hesap yapılacaktır.
 • 2000’den önce sigorta başlangıcı olan kişilerin emeklilik maaşı hesaplanırken, Gösterge Rakam x Aylık Bağlama Oranı+ Katsayı şeklinde bir değer kullanılır.
 • 2000’den önce sigortalı olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken, Güncelleme Katsayı Oranı x Aylık Bağlama Oranı, kullanılacaktır.

2000 senesinden önce sigorta başlangıcı yaptırmış olan ve sigortalı olan kişilerin emekli aylığı hesaplamasında kullanılan Gösterge Rakamı, son 10 yılda elde ettikleri ortalama kazancı temsil eder. Katsayı değeri yerine 12 bin ve aylık bağlama oranı yerine de yüzde 60 değeri kullanılacaktır. Güncelleme Katsayı değeri ise, 2000 yılından sonra başlatılan sigortalı bireylerin primlerini tesmil ediyor. Bu tabloya göre, kişinin son 10 yılda yıllık kazancı ortalama 40 bin TL ise, bunun yüzde 60’ı olan 24 bin TL yıllık emekli maaşı bağlanabilcektir.

4/B Sigortalıların Emekli Maaşı Hesaplaması

4B sigorta kolu yani namı değer, Bağ-kur’lu kişilerin emeklilik maaşları hesaplanırken aşağıdaki detaylar dikkate alınacaktır.

 • 4/B Sigortalıların alacakları emekli maaşlarının hesaplaması yapılırken sigortaya giriş tarihine göre farklı işlemler gerçekleştirilecektir.
 • 2000 yılından sonra sigortaya başlangıç yapan 4B’li sigortalılar ise ödemiş oldukları toplam prim tutarının yüzde 70’i kadar emekli maaşı alabileceklerdir.

Sigortaya 2000 yılından sonra 2008 yılından önce başlangıç yaptıran kişilerin emekli maaşları hesaplanırken, Aylık Bağlama Oranı ile Ağırlıklı Ortalama çarpılmaktadır. Bu işlem sonucu emekli maaşı ortaya çıkacaktır. Ağırlıklı ortalama değerinin hesap edilebilmesi için 2000 yılı ile 2008 yılı arasında ödenmiş olan toplam prim miktarı şu ana kadar ödenmiş olan tüm prim gün sayısına bölünecektir.

2008 yılından sonra işe giren veya sigortaya başlayan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken, Aylık Bağlama Oranı ile Ağırlıklı Ortalama değerleri kullanılmakta fakat ağırlıklı ortalama rakamı yerine büyüme hızı ve tüfe değerleri toplanmaktadır. 

4/C Sigortalıların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4/C sigortalıların emekli maaşları hesaplanırken aşağıdaki bilgiler kullanılmaktadır,

 • 4/C sigortalı bireylerin emekli maaşları hesap edilirken, 4/A veya 4/B gibi diğer sigorta kollarındaki klasik hesaplama yöntemleri kullanılmamaktadır.
 • 4/C sigortalı bireylerin emekli maaşları hesaplanırken, sgk.gov.tr adresinden veya e-devlet sistemi üzerinden yapılacaktır.
 • 4/C’lilerin emekli maaşları hesaplanırken, derece ve kademe değerleri ek gösterge ve makam temsil süresi görev tazminat süreleri toplam hizmet yılı ve ikramiye yılları gibi değerler kullanılmaktadır.
 • SGK emeklilik sorgulama ekranında istenen bu bilgiler tamamen doğrulandıktan sonra emekli olma tarihine ve emeklilik maaş bilgilerine ulaşılabilecektir. 

Emekli adayları, emeklilik sorgulama ekranına girecekleri bilgileri yanlış veya eksik girmeleri durumunda hesaplama hatalı olabilecektir.  Emekli sandığı mensupları emekli maaş sorgulaması yaptıklarında e devlet sistemini kullanarak emekli maaşlarını teyit edebilirler. E-devlet şifresi kullanarak ve T.C kimlik no ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalı ve SGK bölümü açılmalıdır. Bölümü açtıktan sonra 4/C Sigorta seçimini yapmalı ve emekli maaşı sorgulamasını başlatmalıdırlar. 

Engellilerin Alacağı Emekli Maaşının Özellikleri

Resmiyete göre en az %40 özrü bulunan kişiler engelli olarak adlandırılıyor. Bir sağlık kuruluşundan %40 oranında engelli raporu alırsanız sizde resmiyette engelli olarak geçiyorsunuz. 

 • Engelli olarak emekli olabilmek için, %40 engelli raporuna sahip olmak gereklidir.
 • Engellilerin emekli maaşları hesaplanırken, engelli bireylerin sigorta başlangıç tarihleri, ve engel yüzdelerine göre prim sayısı
 • 2008 yılından önce sigortaya başlayan engelliler ile 2008’den sonra sigortaya başlayan emekliler farklı miktarlarda maaş alabilirler.
 • Engelli bireylerin SSK veya Bağ-kur ile emekli sandığı üzerinden emekli olabilme hakkı bulunmaktadır.
 • %49’a kadar engellilik oranı bulunan engelliler en az 4600 gün prim ödemek zorundadırlar.
 • %49 ile %59 arasında engellilik raporu olan kişiler emekli olabilmek için en az 4200 günlük sigorta primini ödemiş olmaları gerekiyor.
 • %60 ile yüzde 80 arasında engeli olan bireylerin en az 3960 gün sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.
 • %80 ve üzeri engele sahip olan kişilerin emekli olabilmek için 3600 gün boyunca sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.

Emeklilik Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik sorgulaması yapılırken, Sgk internet sitesi veya e-devlet sistemi kullanılacaktır. Emekli maaş sorgulama işleminde 4a,4b,4c ve ayrıca diğer sigorta bölümlerine uygun olarak hesaplama yapılacak. E-devlet üzerinden emeklilik sorgulaması işlemi yapılırken, turkiye.gov.tr adresi kullanılmalıdır. E devlet sayfasını açtıktan sonra hemen üst kısmında ”Giriş Yap” ibaresini göreceksiniz. Bu ibare yerine sayfanın tam ortasında duran ” Şimdi Kimliğimi Doğrula” ibaresine tıklayarak e devlet giriş ekranı açılacaktır.

Sonrasında, açılan ekranda kimlik numarası ve e devlet şifresi istenecektir. Tüm bilgiler girildikten sonra Giriş Yap butonuna tıklanmalı ve sorgulama ekranı açılmalıdır. E-devlete girdikten sonra SGK emeklilik hesaplama sayfası açılmalıdır. Açılan sayfada talep edilen bilgileri girdikten sonrasında,  emeklilik tarihi ve emekli maaşı sorgulaması yapılabilecektir. 

En Düşük Emekli Maaşı 2020

Korona virüs olaylarından sonra Cumhurbaşkanımız, en düşük 1,400 TL olan emekli maaşını 1,500 TL yapmaya karar verdi. Buna göre emekliler hangi koldan emekli olurlarsa olsunlar, en az 1,500 TL emekli maaşı alacaklar. Bağ-kur emeklileri en az 1,785 TL maaş alırken, Memur emeklileri ise 2,552 TL emekli maaşı almaktadır. 

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu