Devlet Destekleri

2020 Yılı İşten Ayrılan Kişi Kanunlarda Belirtilen Kıdem Tazminatını Alabilir mi?

Kişinin işlerinde herhangi bir kusuru olmadan, işvereni ile ya da iş yerinde hiçbir sorun yaşamazken ve işveren tarafından bir işten çıkarılma ve fesih durumu söz konusu değilken  işten çıkması durumunda para alıp alamayacağı konusu akılda soru işaretidir. 

Kendi kişisel sebeplerinden dolayı yıllardır çalıştığı iş yerinden ayrılmak durumunda kalan kişi acaba iş yerinden herhangi bir iş çıkış tazminatı alabilir mi?

Kıdem Tazminatı Şartları Nedir? Alabilmek Zor mu?

Şunu öncelikle söylemek gerekir ki; devlet bu tarz kişilere tazminat alma hakkı vermezken, makul ve anayasa maddelerine uygun sebeplerden dolayı bu tazminatı alabilmektedir. 2020 yılı ile beraber bu kanunda da yenilemeye gidilmeye başlanacağı söyleniyor. İyileştirme anlamında yenileme olacak olan bu madde de kişi yine bazı şartlar doğrultusunda tazminat alabilecek.

Kıdem tazminatı hakkı keyfiyete sebep vermeden işçinin de, işverenin de eşit ölçüde üzerinde durarak ilgilenmesi gereken bir konudur. Kişiler, özellikle işverenler bu konu da geri çekilme, kabul etmeme ya da zorluk çıkarma hakkına sahip değillerdir.

Haklı fesih imkanını kullanarak kişi haksızlığa uğratıldığında yek taraflı olarak feshetme hakkına sahiptir. Bu sebeplerden biri:

 • Kişinin izin haklarını şartnamedeki şekliyle kullanamaması
 • Kişinin iş yerinde fazladan çalıştırıldığı halde ücretinin ödenmemesi

Kıdem Tazminatı Hakkı Kimlere Verilmektedir?

Kıdem tazminatını alabilmek için sadece tek taraflı fesih ve birkaç belge imzası yeterli değildir. Kişilerin kanunlarda geçen bazı maddeleri de yerine getirebilmesi gerekir. 

En genel kıdem tazminatı talebi kişinin o işyerinde 1 yıl boyunca çalışıyor olmasıdır.

Bir diğer gereklilik ise kişinin kendi yaptığı bir hata ya da kusur söz konusu değilken işten ayrılmak durumunda kalması halinde verilmektedir.

3600 gün ve 15 yılı tamamlayan kişi (farklı işyerlerinde de olsa ve bu süreyi tamamlasa) işten çıkışında herhangi bir bahane sunmadan kıdem tazminatından yararlanır.

Hangi Şartlarda Kıdem Tazminatı Alınabilir?

Bu gerekliliklerin bir kısmı işçinin çalışırken oluşturduğu tutumlar ile yeni gelişen bazı olaylardan oluşur. Maddeler halinde inceleyelim.

 • İşçi çalışırken çalışma şartlarının, insanın sağlık durumuna ağır bir durumda olması
 • İşçinin özlük haklarına ve kişiliğine saldırı niteliğinde hareket ya da sözler 
 • Süregelen işte aksama hatta durma söz konusu olması 
 • Kişinin yaşının dolması sebebiyle o işten emeklilik zamanının gelmiş olması
 • Askere gitme yaşının gelmesi ve bunu sebep olarak sunması dahilinde verilir
 • Tazminat talep ettiği işyerinde en az bir yıl boyunca kesintisiz çalışıyor olması gerekir
 • Bayan işçilerin evlilik kurumuna girişi söz olduğundan itibaren yaklaşık 1 yıl süre içerisinde iş yerine bildirmesi halinde
 • Ciddi sağlık problemleri yaşanıyor olması
 • Her işçiye işe başlarken işvereni tarafından yapılması gereken sigortanın başlangıç ya da bitişine dair herhangi bir verinin bulunmaması
 • Ölüm sebebi ile işin işveren tarafından feshedilmesi halinde işçiye, kıdem tazminatı verilebilmektedir.

Kıdem Tazminatı Tavan Hesaplama 2020

Kişinin bir yıllık çalışması üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı her yıl yenilenen memur maaş zamları ile değişkenlik göstermektedir. 4857 iş kanunu uyarınca da tüm hakları korunan ve halen yürürlükte olan bu kanun, 2020 yılı memur maaşlarında yaşanacak aylık zam oranı açıklanmıştır. 

Güncellenmiş Haliyle Kıdem Tazminat Tavan Miktarı Ne Kadar?

Bu zam oranı üzerinden hesaplandığında 2020 yılının ilk 6 ayı için net kıdem tazminatı tavan miktarı tutarı; 6.790 TL’dir. 

2020 yılının kalan 6 ayı için ise bu tutar; 6.900 TL olarak hesaplanmaktadır.

2020 Yılı Yenilenen Kıdem Tazminatı Fonu Ne Demektir?

Daha yeni tasarısı yapılan düzenlemede olan ve yavaş yavaş gündeme gelmeye başlayan fon sisteminde çalışan her kişiye ait açılmış olan fon hesabı içerisine işveren aracılığıyla aylık olarak kabul edilen tutarı hesabına yatıracak. Kıdem tazminat fonu olarak adlandırılan bu sistemde para değerlenecek. 

İşçi işten ayrılmak istediğinde hiçbir maddi gün kaybı yaşamadan parasını kendi adına açılan fon hesabından alabilecek.

Alınan Kıdem Tazminatından Devlet ya da İşveren Herhangi Bir Kesinti Yapabilir mi?

Kıdem tazminatı alımında merak edilen konulardan biri brüt maaş üzerinden hesaplama yapıldıktan sonra ana paranın hesaba kesintisiz geçip geçmediğidir.

Kişinin her türlü şartı karşıladıktan sonra almış olduğu kıdem tazminatından devlet damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Kişinin hakkı olan para talep edildikten sonra tek seferde bankaya yatırılmak zorundadır. Bunun dışında ne işveren ne de başka biri kesinti de bulunmamaktadır.

Bu anlamda herhangi bir zorlama ya da yaptırım söz konusu olursa kişinin hemen kendini müdafaa edebilme hakkına sahiptir.

2020 Yılında Kıdem Tazminatı Miktarı Nedir?

Kıdem tazminatı alt ve üst limitleri her yıl değişkenlik gösterebilen bir konuyken, kıdem tazminat miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Her işten ayrılan kişi çalıştığı süre üzerinden ve almış olduğu maaşın brüt hesabı ile kıdem tazminatı alabilmektedir.

En düşük kıdem tazminatı miktarı kişinin aldığı asgari ücretin brüt miktarı üzerinden hesaplanıyor. En yüksek olanı ise emeklilik maaşı en yüksek olan memurun alabileceği tutara göre belirleniyor. 

Kıdem Tazminatı Alma Hakkını Kazanan Kişi Nasıl Hesap Yapmalıdır?

KIdem tazminatı hesabı kişinin işten ayrılmadan önceki son çalışması üzerinden hesap edilir. Ayrılışından elde edilen brüt kazanç ile çalıştığı sürenin çarpılması sonucunda vergi kesintisi ile beraber ana para elde edilmiş olur. 

 • Çalışılan her yıla göre son çalışma gününüzdeki brüt tutar size ait kıdem tazminatını oluşturur.
 • Elde edilecek tazminat tutarı brüt maaş üzerinden hesaplanarak kişiye aktarılmaktadır.

Somut bir örnek verecek olursak; diyelim ki kişi; 5 yıl o işyerinde çalıştı. Ve bu süre sonunda çıkmak istedi. 5 yıl içerisinde aldığı brüt tutar 2 bin tl olan biri toplamda her yıla bu brüt tutar ile 5 yıl X 2 bin TL toplamda 10 bin TL kıdem tazminatı alıyor.

Askerlik, Evlilik, Emeklilik ve Sağlık Problemleri İle Kıdem Tazminatı Talep Etmek 

Kıdem tazminatı alabilme hakkınız var. Ancak haklı sebebiniz  ile ne yapacak ve nereye başvuracağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuyunuz.

Askerlik Sebebiyle Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Askerlik sevk belgeniz ile birlikte işten ayrılmak istediğiniz kuruma giderek, kendi rızanız ile zaruri ayrılmayı ve kıdem tazminatı istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Evlilik Sebebiyle Kıdem Tazminatı Alma Şartı

Evlilik işlemlerinden sonra 1 yıl içerisinde iş yerinden ayrılabilr ve tazminat alabilirsiniz.

Evlilik cüzdanınız ile birlikte işten ayrılma dilekçenize işvereninize sunarak kıdem tazminatı istediğiniz belirtiniz.

Emeklilikte Kıdem Şartı

Burada öncelikli olan şart yaşınızın dolmasıdır. Bunun dışında emekliliğinizi resmileştiren; prim ve gün sayısı hususları da yerine gelmişse SGK’dan kolaylıkla alınabilen bir emeklilik raporu ile işverene vererek rahatlıkla tazminatınızı alabilirsiniz.

Sağlık Sorunlarında Kıdem Tazminatı Şartı

Sağlık sorunlarınızın var olduğu ve bu sağlık problemlerinizin mevcut işinizi yapmaya elverişli olmadığını belgeleyen bir devlet hastanesi raporuna işverene sunmanız ve bir adet işten ayrılma dilekçenizin de yazılmış olması gerekir. İkisini teslim ederek kıdem tazminatından yararlanmak istediğinizi belirtiniz.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu